Aydın'ın Koçarlı ilçesinde 2 ay önce evlendiği eşi Necla Aydoğdu'nun  boğazını keserek öldüren Mustafa Aydoğdu ilk kez hakim karşısına çıktı.

Cezaevi firarisi saklandığı evde uyuşturucuyla yakalandı Cezaevi firarisi saklandığı evde uyuşturucuyla yakalandı

(İSMAİL ÖRS)  Cinayet sanığı,  "Eşimi öldürdüğümü ailem cezaevine ziyarete geldiğinde öğrendim" dedi.


Olay geçen Ağustos ayında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre 2 ay önce evlendikleri öğrenilen Mustafa Aydoğdu, eşi Necla Aydoğdu'yu  bıçakla saldırdı.  Cinayet sanığı,   eşinin bıçakla boğazını kesti. İhbar üzerine olay yerine sağlık ve jandarma  ekipleri sevk edildi. Sağlık ekipleri yaptıkları incelemede Necla Aydoğdu’nun hayatını kaybettiğini belirledi.


Olayın ardından yakalanan sanık, tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlanan Mustafa Aydoğdu, Aydın 3.Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı. 

"EŞİMİ ÖLDÜRDÜĞÜMÜ CEZAEVİNE ZİYARETİME GELEN AİLEMDEN ÖĞRENDİM"

Eşini öldüren ve ilk kez hakim karşısına çıkan Mustafa Aydoğdu duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ila katıldı. Aydoğdu savunmasında şu sözleri söyledi, "Dönemsel olarak nükseden ağır bir akıl hastasıyım. 
Daha önce verdiğim tüm ifadeleri reddediyorum. Şu an vereceğim ifadeler geçerlidir. 

 Bi insan düşünün, aynı gün Ankara'ya gidecek Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ulaşarak  'vatan işgal altında' diyecek verilen cevaptan tatmin olmayacak sonrasında 
 Cumhurbaşkanlığı'na gidecek.  Aldığı cevaptan tatmin olmayarak küfür edecek ve  geri dönecek.  Döndüğünde  işinden istifa edecek. 

Eşine seninle birlikte kimsenin ulaşamayacağı bir yerde yaşamak istiyorum diyecek.
Kamera görüntüleri incelenirse anlaşılır. Bir elimde fesleğen saksısı ve vatan işgal altında düşüncesiyle belinde taşıdığı bıçak ile eşinin canına kast edecek.  Akıl sağlığı yerinde olan birinin söyleyeceği ve yapacağı şeyler değil. 
Daha önce çeşitli hastanelerde zorla yatırılarak tedavi gördüm.
Olay günü çarşıdan kahvehaneye gittim.  Jandarma ve ambulans geldi. Bana rica ettiler. Ambulansa binmemi istediler. Bilincim yerinde olduğu için beni almadan gittiler. Bu hastalığın en büyük belirtisi hastalığı kabul etmemektir. Beni zor kullanarak almaları ve hastaneye götürmeleri gerekirdi.
Eşimi öldürdüğümü ailem cezaevine gelince öğrendim.
Çok derin bir üzüntü yaşadım bileklerimi keserek intihar etmek istedim. Ben eşimi seviyordum. Kendisini bilerek öldürmedim. Hastalığım her şeyimi elimden aldı" dedi.


"CİNAYET TASARLANARAK İŞLENDİ"
Hayatını kaybeden Necla Aydoğdu'nun acılı anne ve babası da duruşmaya katıldı.
Aile, kızlarını öldüren Mustafa Aydoğdu'dan şikayetçi olduklarını ve en ağır şekilde cezalandırılmasını istediklerini belirtti.

Ailenin avukatları ise yaptığı savunmada, Sanığın hastalığı bahane ederek cezadan kurtulmaya çalıştığına ve olayın yaşandığı yere giderken evden çok sayıda yedek kıyafet ile ziynet eşyası aldığına dikkat çekerek  cinayeti bilinçli  tasarlayarak öldürdüğünü dile getirdi.

BABASI TANIK OLARAK DİNLENDİ


Cinayet sanığının babası Aziz Aydoğdu duruşmaya tanık olarak katıldı ve ifadesinde olay gününe dair şu detayları anlattı, "Ben olayı görmedim. Sabah kahvaltısında ilaçlarını almasını istedim. Kabul etmedi. Daha sonra gelinim, '3 gündür ilaçlarını kullanmıyor' dedi.
Mustafa evden çıktı, ben arkasından gittim. 'Ben şerefsiz' değilim diyerek bağırdı. Kendisine sana 'kim şerefsiz dedi' diye sordum.
'Gelinin söyledi' diye cevap verdi.
Daha sonra eşimden öğrendim, Mustafa ile eşi aylık alma nedeniyle tartıştıklarını söyledi.
Kendisinin ambulansa alınmasını istedik ancak almadılar. Kolluk görevlileri de bilincin yerinde olduğunu söylediler. Üzerinde bıçak taşıdığını söyledim. Bir şey yapmadılar" dedi.


Aydın Barosu Kadın Hakları Komisyonu da duruşmada hazır bulundu.


Savunmaları dinleyen mahkeme heyeti, sanığın akıl ve ruh sağlığının yerinde olup olmadığının anlaşılması için İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan rapor talep etti.
Heyet, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.