Meteoroloji Aydın’ı uyardı Meteoroloji Aydın’ı uyardı

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, KİPAŞ holdinge bağlı MAREN Enerjinin Germencik ilçesi Çamköy Mahallesi’nde jeotermik kaynak arama çalışması için sondaj yapacağını belirtti. 
İYİ Partili Karakaş “Akıl alır gibi değil! Eğer bu yandaş firmanın Bakanlığa yaptığı başvuru onay alırsa 20-30 metre uzunluğunda 1400-1600 metre derinliğinde kuleler dikilecek. Aydın tarımıyla tarihiyle önemli bir kentimizdir. Germencik’te yapılacak bu sondaj birçok zarar verecektir” dedi.
Aynı sorunun 2022 yılında Mezeköy Mahallesinde de yaşandığını hatırlatan Karakaş “2022 yılında Mezeköy halkı kendi direnişi ile şirketin çekilmesini sağladı. Vatandaşlar bu durumun ne kadar sakıncalı olduğunu anlatmaya çalıyor ama iktidar bir türlü anlamıyor” ifadelerini kullandı.
2020 yılından beri Bozdoğan, Didim Germencik, Köşk ve Kuyucak ilçelerinde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 17 sondajlı JES projesinin 9’una ÇED gerekli değildir, 8’inede ÇED raporu olumlu kararı verildiğini hatırlatan Karakaş, “İktidar yandaşları artık Aydın üzerinden elini çekmelidir. Aydın’ın tarımını ve tarihini bozmanıza izin vermeyeceğiz” dedi.

Editör: Meltem Danışman