(İsmail ÖRS)

Aydın Kasaplar ve Celepler Odası Başkanı İsmail Kadı, Kurban Bayramı'na kısa süre kala Aydın Kulis Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu.

Zincir market ve sözde yardım kuruluşlarının kurbanlık satışlarını eleştiren Kadı, "Kurban Bayramı'nda ortaya çıkan yardım kuruluşları var. Çeşitli ülke ve kıtalar için fiyatlar belirleyip kurbanlık yardımı topluyorlar. Bin 400 liraya kurbanlık satıyorlar. Yemin çuvalı olmuş 400 lira. 3 çuval yem fiyatına nasıl kurban kesiyorlar ?" dedi. Zincir marketleri de eleştiren Kadı, " Yıl boyunca satamadıkları etleri satışa çıkardılar. Kurbanlık değil kokuşmuş et satıyorlar. Kurban kesilir. Alınmaz. İçtiği su, tüyünün kesilmesi, altının temizlenmesi hepsi ayrı gider. Mazotun litresi 30 lira. Bunlar da çıkmış kişi başı 2 bin liraya kurban satıyorlar. Vatandaşlarımız bunlara kanmasın" diye konuştu.

"2 YIL ÖNCE SATILAN HAYVANIN PASAPORTUNU GÖSTERİYORLAR"

Kurbanlık satışında vatandaşları kendisini kasap ya da celep olarak tanıtan dolandırıcılara karşı da uyaran Kadı, "Büyükbaş hayvanın kurban olabilmesi için 2 yaşını doldurması şart. Alt çenedeki 2 büyük dişin çıkması şart. Sırma gibi dişleri olan hayvan kurban olmaz. Bunu bilmeyen vatandaşlarımız var. Bazıları da bundan faydalanıyor. Hayvanın 2 yaşını doldurduğunu söyleyip yıllar önce satılan hayvanların pasaportunu gösteriyorlar" ifadelerini kullandı.

Son olarak kurban etinin işlenmesiyle ilgili de konuşan Kadı, "Kasap dükkanları haricinde kurban eti işlenmemeli. Kıyma yaptırılmamalı. Paslı makinelerde bu işi yapanlar var.  Vatandaşlarımız bunlara da dikkat etsin" uyarısında bulundu.

 Kadı, son olarak "İslam aleminin Kurban Bayramı'nı şimdiden kutlarım" dedi.