Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) yaptığı açıklamada “kuru incir üretim ve ihracatındaki başarı bizi mutlu etti” dedi.

JESDER’den yapılan açıklamada,

“Altın meyve incir Türkiye üretim ve ihracatının vazgeçilmez bir ürünü olarak dünya üretim sıralamasında birinciliğini korumaktadır. Tüketicilerin doğal ürünlere olan talebinin artmaya devam etmesiyle birlikte üretimde ve ihracatımızda gerçekleşen rakamlar ile incir kalite ve veriminin artışı ile ilgili bilinçlenme gün geçtikçe artmaktadır. Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurlu Başkanı Mehmet Ali Işık’ın ve Germencik Tariş İncir Birliği Müdürü Mehmet Ali Tu’nun AA röportajında belirttiği üzere bu değerli meyvenin üretim ve üretim kalitesine bağlı olarak ihracat seviyeleri, sezonun ilk gününde umut vadetmekte. Kuru incirdeki 2021 yılı 70 bin ton ihracat verisinin 2022 yılında 75 bin ton olacağı öngörülmekte ve ihracat seviyelerinin 300 Milyon Dolar’a ulaşabileceği belirtilmektedir.

Bilinçli tarım, uygun mevsimsel koşullar ile yıllardır kuru incir üretim ve ihracatındaki başarılı konumumuzun giderek artması Jeotermal Santral Yatırımcıları Derneği olarak bizleri mutlu etmektedir. Jeotermal enerji santrallerinin özellikle incir üretiminin yapıldığı alanlarda bulunması sebebiyle kalitede düşüşe neden olduğu yanılgısı bir kez daha kamuoyu bilgisine sunulmuş oldu. Böylelikle bilinçli, kurallara uygun olarak yapılan her işin başarıya ulaşacağına olan güvenimiz tazelendi.

Biz elektrik üreticileri olarak tarıma ve ihracata gönül vermiş çiftçilerimizin ve ihracatçılarımızın her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isteriz. İşbirliğimiz ile bölgemizi ve ülkemizi kalkındırmak biz üreticilerin elindedir” ifadeleri kullanıldı.

jesder