FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 İYİ Parti’nin Aydın’daki kurucuları arasında yer alan Filiz Mahleçlioğlu ile konuştuk. Aday olmasındaki amacı şöyle özetliyor; “Tek çabam Aydın için çalışmak, çalışmak ve yine çalışmak…”

(Haber: Naci ERİŞ)

Filiz Mahleçlioğlu kimdir? Sizden dinleyebilir miyiz?

1970 yılında Nazilli’de dünyaya geldim. İki kardeşim var. Emekli hemşireyim. 1985 yılında Nazilli’den ayrıldım. Yatılı bir sağlık meslek lisesinde okudum. Daha sonra hemşire olarak Siirt Devlet Hastanesine tayin olum. 1992 yılında Siirt’ten Aydın’a geldim. Aydın’a geldiğimde Türk Sağlık Sen’in kurucuları arasında yer aldım. TÜRKAV üyeliği yaptım. İş Kadınları Derneği Disiplin Kurulundayım. Girişimci İş Kadınları (GİFED) Üyesiyim. Aydın Ticaret Odası Kadın Girişimciler Kurulundayım.

Devlet memurluğundan iş dünyasına geçiş zor olmadı mı?

Ben daha emekli olmadan iş dünyasına girdim. Emeklilik dilekçemi verdim, hiç dinlenme fırsatım olmadan şirketimi açıp Filiz Optik’i kurdum. Bu süreçten hiç korkmadan. Ayaklarının üstünde duran bir kadınım. Cesaretli bir kadınım. İyi ki de cesaret edip bu işe girmişim. Şimdi çalışanlarımın çoğu kadın. 5 kadınla birlikte çalışıyorum.

Siyasete girişiniz nasıl oldu?

Aklımda siyaset yapmak yoktu. 2017 yılı Haziran ayında emeklilik dilekçemi vermiştim. Recep Bey beni Kasım, Aralık aylarında aradı ve ertesi gün yapılacak toplantıya davet etti. Toplantıda İYİ Parti’nin kuruluş çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Ben 2017 yılındaki kurucularından oldu ve o tarihten bu yana İYİ Parti’deyim. Yönetimlerde yer aldım. Sağlık Politikalarından Sorumlu, Doğa ve Çevre Politikalarından sorumlu İl Başkan Yardımcılıkları yaptım.

Milletvekili Adaylığı fikri ne zaman ortaya çıktı?

Milletvekilliği ile ilgili hiçbir düşüncem yoktu. İnsanlara el vermeyi, imkanım olduğu kadar dokunmayı seven bir insanım. 6 Şubat’ta, 11 ilimizi etkileyen deprem olayının üçüncü günü, 3 arkadaşımla beraber bin 200 kişilik bir grup kurdum. Aydın’da 45 eve depremzedeleri yerleştirdik. Didim ve Kuşadası’ndaki tesislerde kalan depremzedelerin kıyafet ihtiyaçlarını karşıladık. Bunlar güzel şeyler ama baktım ki yetemiyorum. Daha geniş bir çevreye dokunabilmek, yetişebilmek adına milletvekili aday adayı oldum.

Ne yapacaksınız milletvekili olunca?

Milletvekili olursam öncelikle partimin, İYİ Parti’nin en iyi şekilde temsil edilmesini sağlayacağım. Ancak sadece İYİ Parti’nin değil, tüm Aydın’ın milletvekili olmak istiyorum. Aydın’da daha çok durmak istiyorum. Garibanların vekili olmak istiyorum. İnsanlara daha çok dokunacağımı, daha çok yardım edeceğimi düşünüyorum. Aydın’ı daha güzelleştireceğimi düşünüyorum. Menderes Nehri’nin kuraklığından, çiftçilerimizin hayvancılarımızın sorunlarına kadar çeşitli alanlarda projelerim var. Üniversite öğrencilerinin öğlen-akşam yemek sorunlarını giderecek projelerim var. Tacize uğrayan, ölüm tehlikesi yaşayan kadınlarımız var. Onlara daha çok sahip çıkacağım. Çocuklarımızın sahiplenilmesi, geleceği için fikirlerim var.

Bir kadının Genel Başkan olduğu partiden kadın aday olmanın ayrıcalığını yaşıyor musunuz?

Tabi ki çok fazlasıyla hissediyoruz. Onun gücüyle biz kadınlar da güçleniyoruz. Onun dik duruşu, bizim de dik durmamızı sağlıyor. Baktığınızda, karşınızda zarif bir kadın görmek çok güzel. Benim çok güzel bir sloganım var;

“Bir şeref sözü, bir namus sözü, bir Meral sözüyle geldim. Kavgaları, küskünlükleri bitirmeye, herkesle kucaklaşmaya geldim.”

Meral hanımla kucaklaştığınız fotoğraflar var. Onlardan bahseder misiniz?

Meral hanımla ilk kez Aydın ziyaretinde bir araya geldik. Birbirimizi çektik adeta. Kucaklaştık, o an çok güzel bir fotoğraf karesine yansıdı. O elbette bizim başbakanımız ama ben onu hep bir anne, bir abla gözüyle baktım. Benim bakış açım ona da yansıdı sanırım. Her karşılaşmamızda birbirimizi çekiyoruz.

Partinizde ön seçim var, süreç nasıl gidiyor?

Hiçbir partide olmayan ön seçime hazırlanıyoruz. İlçe teşkilatlarını dolaşıyoruz şimdi. Ama ben bu çalışmalarda sadece ilçe teşkilatına gitmiyorum. Gittiğim ilçelerde muhakkak halkla da temas ediyorum.

Ön seçim İYİ Parti’yi bir adım daha öne çıkarır mı?

İşte bu kadının gücü. Anneler, çocuklarını hiçbir zaman birbirinden ayırt etmez. Meral hanımın kadınlığı burada belli oldu. “Ben hiçbirinizi diğerinden ayıramam. Üyelerimiz nasıl seçiyorsa, karar veriyorsa, adayınızı böyle belirleyin” dedi. Bu çok bir güzel bir uygulama.

Üyelerinize ve vatandaşlara son mesajınız nedir?

Ben Aydın’ın çocuğuyum. Nazilli doğumluyum. 28 yıldır bilfiil Aydın’a hizmet ediyorum. Aydın’ın bir kızı olarak milletvekili adayı olmak, Ankara’ya gitmek istiyorum. Tek çabam Aydın için çalışmak, çalışmak ve yine çalışmak…