Özgür Özel’den taziye mesajı Özgür Özel’den taziye mesajı

Siyasi partiler yerel seçimlerde vitrine çıkaracakları adaylar üzerinde çalışmalarını sürdürürken, İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, sürece ilişkin Aydın Kulis’e özel açıklamalar yaptı.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilçe belediye başkanlıkları için saha çalışmaları ve adaylar isimleri üzerinde görüşmelerini sürdürdüklerini dile getiren Taner, “İlçelerde de Büyükşehirde de şu anda görüşme aşamasındayız. İlçeler bazında 6-7 ilçemizde aşağı yukarı adaylar netleşme aşamasına doğru gidiyor. Orada belli bir noktaya geldik. Diğer yerlerde çalışmalar devam ediyor. Büyükşehir noktasında, şuanda teklif ettiğimiz arkadaşlar var. Aday olmak istiyorum diyen, müracat eden arkadaşlarımız var” dedi.
“6 İSME TEKLİF GÖTÜRDÜK”
Daha önce ‘3 isme teklif götürdükleri’ yönünde basına yansıyan ifadelerini sorduğumuz Taner, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için 6 kişi ile görüştüklerini açıkladı. Taner, “6 kişiyle görüştük. Buna artı olarak, bizim yönetim kurulu üyemiz avukat arkadaşımız Bekir Aydın Bey adaylığını açıkladı. Onun haricinde 6 arkadaşımız var. Bunlar arasında STK temsilcisi olan arkadaşlarımız var, siyaset yapan arkadaşlarımız var, partili olan arkadaşlarımız var. Onlarla şu anda görüşme yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
“FORMALİTEDEN ADAY OLMAYACAK”
14 Mayıs Genel Seçiminde İYİ Parti’nin ‘kazanacak aday’ vurgusunu sık sık dile getirdiğini anımsatan Taner, yerel seçimde de aynı ilke doğrultusunda hareket edeceklerini söyledi. Taner, şu ifadeleri kullandı:
“Burada bir tek hedefimiz var. Aydın'da kazanacak adayı bulup çıkarmak. Bizim 14 Mayıs seçimleri sırasında devamlı gündeme getirdiğimiz şey ‘kazanacak aday’dı. Yani kazanacak aday bulunması lazım. Onun çıkarılması lazım diye söylüyorduk. Yerel seçimlerde ‘kazanacak aday’, genel seçimlerden çok daha önemli. Dolayısıyla o kazanacak adayları çıkarmaya çalışıyoruz. Bir kere Aydın kamuoyu, Aydınlı hemşerilerimiz şundan emin olsun; kesinlikle hiçbir yerde birilerini kazandırmak veya birilerini kaybettirmek için aday çıkarmayacağız. Kendimiz kazanmak için aday çıkaracağız. Çıkardığımız adaylarla ilgili hiçbir vatandaşlarımız tarafından, oranın seçmeni tarafından, ‘Bu belediye başkanı olmaz ama formaliteden aday göstermişler, formaliteden aday yapmışlar’ denilemeyecek. Tabiri yerindeyse 'tavşan aday bu’ denilecek bir aday olmayacak. Onun mücadelesini veriyoruz.”

ADAYLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, adayların Kasım ayının başında netleşerek kamuoyuna açıklanacağını tahmin ettiğini belirtti. Taner, şunları söyledi:
“Biliyorsunuz, Genel Merkez bazı illerde çalışmalarını devam ettiriyor. Aydın'da da büyük ihtimalle Kasım başı gibi, Ekim sonu gibi adaylar netleşir. Birçok yerde netleşmeye başlar. Çünkü şu anda belli bir aşamaya geldik. Teşkilatlarımızla görüşmeler yapıyoruz. İlçe teşkilatlarımızın öneri götürdüğü arkadaşlarımız var. Onların durumlarını değerlendirmek istiyoruz. Tabii ki siyaset canlı bir olgu. Dolayısıyla bunların içinde süreci yavaş gidenler var, hızlı bir şekilde tekabül eden yerler var. Onları devam ettiriyoruz ama Kasım ayı içinde netleşmeler artık başlar. Birçok yerde adaylarımızı biliriz.”