(İSMAİL ÖRS) HDP’li Aysel Baytar Önsel, çeşitli basın açıklamalarında ve gösterilerde atılan sloganları, "Ben Kürtçe bilmiyorum” diyerek yanıtladı. 


Aydın Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, terör örgütünün sözde kadın yapılanmasında faaliyet gösterdikleri öne sürülen şüphelilerin yakalanmasına yönelik geçen yıl Şubat ayında operasyon düzenledi. 
Efeler, Kuşadası, Didim, Söke, Köşk ve İncirliova'daki adreslerde yapılan baskınlarda, aralarında HDP Aydın İl Başkanı Aysel Batyar Önsel'in de yer aldığı 12 kişi gözaltına alındı.
Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
YARGILAMA BAŞLADI
HDP Aydın İl Başkanı Aysel Batyar Önsel'in de aralarında bulunduğu 7 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Aydın 2.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.
HDP Aydın İl Başkanı Aysel Batyar Önsel ve diğer şüpheliler, suçlamalara yönelik savunma yaptı.
HDP'li siyasetçi Leyla Güven'in tutuklanmasıyla ilgili yapılan basın açıklaması sorulan Önsel, “Ben HDP Aydın il eş başkanıyım. Basın açıklamalarında okunacak olan metin genel merkez tarafından gönderilir. Bu basın açıklaması da bu şekilde olmuştur.  Herhangi bir suç unsuru olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi.
Mahkeme Başkanı bir sonraki suçlama olan TJA'yı sordu. Bu konuya ise Önsel, "TJA, HDP'nin kadın bileşenlerinden biridir. Kadın yapılanmasının sahadaki adıdır. Bu yapılanma kadın hakları savunucusudur" diye konuştu.
Çeşitli basın açıklamalarında ve gösterilerde atılan sloganlarla ilgili yapılan savunmada ise Önsel, "Ben Kürtçe bilmiyorum. Sloganlarımız kadın hakları için atılmıştır. Suç olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.
Diğer şüpheliler de benzer suçlamalara yönelik savunmalarını yaptı.
BASIN MENSUPLARI İLE GERGİNLİK 
Duruşma öncesi adliye koridorlarında görevini yapmak için bekleyen basın mensuplarına, kendi haklarında yapılan haberlerin taraflı olduğu iddiasıyla sözlü sataşmada bulunuldu. 
Tartışmayı devam ettirmek ve ileriye taşımak isteyen sanıklara görevli polisler engel oldu. 
Aynı gerekçelerle, duruşmaya gazetecilerin alınmasını istemeyen sanıkların bu talebi de mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

dava-2