Germencik'te incir hırsızları suçüstü yakalandı Germencik'te incir hırsızları suçüstü yakalandı

(Haber: Yusufhan TORAMAN)
Çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşların da bu konuda duyarlılığını arttırarak bu mücadeleye paydaş etmek için HAYDİ adı altında bir mobil ihbar aplikasyonu 28 Temmuz 2020 tarihi itibariyle hizmete girmişti ve ekipler oluşturulmuştu.
Artan sıcaklıklar dolayısıyla sokakta susuz kalan hayvanlar için HAYDİ Polisi ve Jandarma HAYDİ Polisi ortak bir çalışma gerçekleştirildi.
Aydın Atatürk Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen çalışmaya Aydın Hayvan Hakları Eğitim Hareketi Derneği Başkanı ve Aydın Manevi Hayvan Hakları Kurulu Üyesi Jale Koç’ta katıldı. 
Jale Koç, çalışmanın amacını ve birçok vatandaşın gündeminde olan artan sokak hayvanları sorunun çözümüyle ilgili projeleri aktardı. Koç şunları söyledi:
“Bugünkü çalışmamızda HAYDİ birimimiz ve Jandarma HAYDİ ile; halkımızın özellikle mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıklarda can dostlarımızın da en az insanlar kadar etkilediğini ve halkımızın duyarlılığını arttırmak amacıyla yapılan kapı önlerine konulmasını istediğimiz bir çalışma. Sokak hayvanlarının da en az insanlar kadar yaşam hakları olduğu için ve yaşam mücadelesini sokaklarda yaşam alanları olduğu yerlerde çok fazla suya ihtiyaç duyuyorlar. Bu farkındalığı arttırmak gündeme getirmek mahiyetiyle yapılan bir çalışma. Bir kap suyu her şeyden önce insani bir vazife olarak Rabbimizin emanetlerine sahip çıkarlar diye düşünüyorum. Belediyelerimiz de yapıyor şu an. İlçe belediyelerimiz de başladı. Nazilli, İncirliova, Germencik, Söke, Kuşadası, Didim bugün hatta Efeler Belediyesi'yle de görüştüm. Onlar da önümüzdeki hafta su kaplarını koyacaklar. Biz de HAYDİ birimi ve jandarma olarak bunu daha da arttırmak istedik. Çünkü halihazırda ilçelerde ve köylerde çok büyük sıkıntı var bu konuda. Merkezde o kadar çok yaşamıyoruz ama maalesef kırsal bölgelerde çok sıkıntı var. Efeler Belediyesi yakın zamanda zaten rehabilitasyon merkezi (RM) kuracak. Son aşamada. İlçelerden de Söke Belediyesi, Nazilli Belediyesi şu an yetmiş beş bini aşan kapasiteli RM’ler kuracak.”