Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Başkanı Tevfik Fikret KOCA Başkanlığındaki Heyette Özbekistan Bursa Fahri konsolosu işadamı Ali BAKLAN, Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz ALTINKAYA, Karacasu Belediye Başkanı Mehmet ERİKMEN, Karacasu Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa ÖZDEMİR, Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat SAĞEL, Haus Makine Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Erdinç GÖZLÜKLÜ, Özen Ziraat Aletleri Yetkilisi Engin BABUŞCU, Aydınbeyi Zeytincilik Yetkisilisi Murat KAHVECİ, Mali Müşavir Serbülent VATANOĞLU ve Ziraat Mühendisi Coşkun DÜZDABAN  yer aldı. 

Ziyaretin ilk gününde Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odasıyla görüşmelerde bulunan heyet, Yönetim Kurulu üyelerinin ve yatırımcıların da katılım gösterdiği Ticaret ve Yatırım konularında istişarelerde bulundular.

Aynı Günün Akşamı Özbekistan Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçiliği tarafından düzenlenen ve Özbekistan Cumhuriyeti Başbakanı Abdulla ARİPOV ve Devlet yetkililerinin de katılım sağladığı 29 Ekim Cumhuriyetimizin 100. yılı resepsiyonuna katılarak ikili temaslarını sürdürdüler. 

Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin istifa etti Aydın Barosu Başkanı Anıl Yetişkin istifa etti

Ziyaretin ikinci gününde, Özbekistan Cumhuriyeti Tarım ve Çiftçiler konseyine ziyarette bulunan heyet, Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri ile görüşme gerçekleştirdi. İki ülke arasında tarımsal yatırımların arttırılması ve tarımsal üretimin geliştirilmesine yönelik yeni teknikler ve tecrübeler paylaştılar.

Aynı Gün Özbekistan Büyükelçiliğine nezaket ziyaretinde bulunan heyet Cumhuriyetimizin 100. yılı resepsiyonu için Taşkent Büyükelçisi Olgan BEKAR’la görüşerek tebriklerini iletti ve Aydın inciri takdim ettiler. Yapılan görüşme neticesinde Özbekistan ile Türkiye Arasında yapılması planlanan yatırımlar konusunda karşılıklı temasların devamlılığının önemi üzerinde durdular. 

Ziyaretin üçüncü gününde Semerkand’a hareket eden heyet Semerkand Valiliğinde Tarımdan Sorumlu Vali Yardımcısı ve Yatırımlarından Sorumlu üst düzey bürokratlar ile istişarelerde bulundular. Türkiye ile karşılıklı yatırımları masaya yatıran heyet, özellikle Pamuk, Hayvancılık, Meyve Kurutma, Modern sulama yöntemlerinin uygulanması konularına değindiler. 

Aynı gün Semerkand Bulungur Valiliğine de ziyarette bulunan heyet Bulungur Valisi ve Vali Yardımcıları ile bölgede yapılan yatırımlar üzerine görüşerek, bölgede faaliyet gösteren tarımsal ürünler ve meyve kurutma tesisleri hakkında bilgi aldılar. 

Ziyaretlerinin son günü Harezm şehrine hareket eden heyet Türkiye’ye ziyarete gelen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Derneği tarafından Aydın’da organize edilen Türkiye - Özbekistan iş forumu ve ziyaret programlarına katılım sağlayan Harezm Valisi Sayın Jurubek MAMİROV ve Vali Yardımcısı Sayın Şevket RAZZAKOV’a iade-i ziyarette bulunarak görüşme gerçeklestirdiler. Bölgeye yatırım talepleri konusunda özel ilgi gösteren taraflar karşılıklı ilişkilerin ve ticari yatırımlarının artirilmasi için adım atmaya hazır olduklarını belirttiler.

Yoğun bir tempoda gerçekleşen Özbekistan Cumhuriyeti Ziyaret Programı Özbekistan Ulusal Televizyonunda da yoğun ilgi ile karşılandı ve yer aldı.