banner47

Romanlar Korona virüsü nedeniyle günlerini kutlayamadı

49 yıl sonra ilk defa sessiz kaldılar

Romanlar Korona virüsü nedeniyle günlerini kutlayamadı
banner68

Dünyayı saran Korona virüsü nedeniyle dünya genelinde 49 yıldır kutlanan 8 Nisan Romanlar gününde Romanlar ilk defa sessiz kaldı. Aydın’da devlet törenleri ile kutlanan Roman günü, bu yıl kutlanmazken, Aydın Romanlar Federasyonu Başkanı Abdül Aydeniz yayınladığı mesajda, bu yıl sağlık için evde kalacaklarını virüsün etkisi gittiğinde günlerini en coşkulu şekilde kutlayacaklarını söyledi.
Dünya genelinde 1971 yılından bu yana Aydın’da ise 2009 yılından bu yana kesintisiz olarak kutladıkları geleneksel 8 Nisan Romanlar Günü’nün bu yıl Korona virüs tedbirleri kapsamında kutlanılmayacağını belirten Aydın Romanlar Federasyonu Başkanı Abdül Aydeniz, tüm insanlığın içinde bulunduğu bu sıkıntı nedeniyle günlerini kutlayacak durumda olmadıklarını söyledi.
Mahallesinde yaklaşık 2750 olmak üzere federasyon çatısı altında bulunan 100 bine yakın Roman vatandaş adına açıklama yapan Federasyon Başkanı Abdül Aydeniz, “8 Nisan 1971 tarihinde Londra'da toplanan Birinci Uluslararası Roman Kongresi, bu tarihin Dünya Romanlar Günü olarak kutlanmasına karar verdi. 2009 yılından bu yana 8 Nisan’ı Romanlar Günü olarak kutluyoruz. İnşallah daha sağlıklı günlerde bu günümüzü kutlarız” diyerek Romanların ilk defa sessiz kaldığını bu süreçte de herkesin evde kalmasını istedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KARDEŞ ÇİNGENE HALKI KÜLTÜR DAYANIŞMA YARDIMLAŞMA VE YAŞATMA DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI
KARDEŞ ÇİNGENE HALKI KÜLTÜR DAYANIŞMA YARDIMLAŞMA VE YAŞATMA DERNEĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI - 2 yıl Önce

KARDEŞ ÇİNGENE HALKI DERNEK BAŞKANI OLARAK SOSYA EKONOMİK VE EĞİTİM, SAĞLIK ALANINDA ÇAĞDAŞ UYGARLIK VE YAŞAM KALİTESİ DÜZEYİNE ULAŞTIRMAK İÇİN KURDUĞUMUZ DERNEKLERİN SİYASAL ALANDA TEMSİLİYET HAKKIMIZI KULLANAMADIĞIMIZ TEK SEBEBİ MÜSEBBİBİ SADECE VE SADECE KENDİ HALKIMIZIN KENDİ İNSANINA GÜVEN TELKİN ETMEDİĞİ İÇİN BAŞARILI OLAMAYIP, NOKTA KADAR MENFAAT İÇİN VİRGÜL KADAR EĞİLEN İNSANLARIN OLMASIDIR. HATTA İÇTEN İÇE SAVAŞ HALİNDEYMİŞ GİBİ BİRBİRİMİZİN ÖNÜNÜ KESTİĞİMİZİN İŞARETİDİR.BİZİM BAŞI ÇEKENLER MAKAM VE KOLTUK SEVDALARI YÜZÜNDEN İKTİDAR SAHİPLERİ İLE BİRLİK OLUP, KENDİ İNSANLARINA İHANET ETMEKTEDİRLER.BİZİM İNSANIMIZ DA HİÇ DOĞRU DÜRÜST SİYASETÇİ GÖRMEDİKLERİ İÇİN SİZ AĞZINIZ İLE KUŞ TUTSANIZ İNSANLARIN BEYNİNDE AKLINDA GÜVEN TELKİN EDEMEMEKTESİNİZ.O KADAR İÇİMİZDE LİYAKATLI İNSAN VAR.AMA SİYASET ÇEVRESİ İÇİNDE LİYAKATI VE EĞİTİMLİ OLAN İNSANIMIZ OLMADIĞI İÇİNDE ADAM İNSAN KAYIRMACILIĞI NEOPOTİZM KURBANI OLMAKTA VE ŞANSLARI DA OLMAMAKTADIR.SİYASETE BAĞIMSIZ ADAYLAR İLE BU KIRILIR.

SIRADAKİ HABER