banner47

Çerçioğlu'ndan Avrupa'ya vicdan çağrısı

Parlamentoya seslendi

Çerçioğlu'ndan Avrupa'ya vicdan çağrısı
banner68

Türkiye’nin sınır kapılarını sığınmacılar için açmasından sonra yaşananlarla ilgili Avrupa’ya seslenen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, batının olaylara ahlaki ve vicdani açıdan bakması gerektiğini söyledi.

Avrupa'ya geçmek isteyen sığınmacıların Yunanistan sınırına geçişleri sürüyor. Kastanies Sınır Kapısı önüne jiletli telle barikat kuran Yunanistan güvenlik güçleri, barikatın arkasına da çok sayıda polis yığdı. Barikat önünde bekleyen sığınmacılara sık sık tazyikli su sıkan güvenlik güçleri, zaman zaman ses ve göz yaşartıcı bomba atıyor. Suriyeli göçmen Ahmed Ebu Emad'ın Yunanistan'a geçmeye çalışırken Yunan Sınır Güvenliği tarafından öldürüldü. Bu müdahaleler sırasında fişek isabet eden bazı sığınmacılar yaralandı. Bazı sığınmacılar da Avrupa’ya geçmek isterken denizde ölümle burun buruna geliyor.

Yaşanan insanlık dramıyla ilgili Avrupa ülkelerine seslenen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, “Avrupa Birliği sınırlarında yaşanan olaylar insanlık suçu olarak kayıtlara geçmeden önce, medeniyetin sembolü olduğu iddiasında olan batı; yaşanan olaylara ahlaki ve vicdani açıdan bakmalıdır” dedi.

Başkan Çerçioğlu’nun sosyal medya hesaplarından yapılan hem Türkçe hem de İngilizce çağrıya Avrupa Parlamentosu da etiketlendi.   

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner140

banner139