banner47

Bülbül yasağa tepki gösterdi

“Vali kendini sıkıyönetim komutanı sanıyor”

Bülbül yasağa tepki gösterdi
banner68

Aydın’da kurulması planlanan maden ocaklarına ve jeotermal santrallerine ‘dur’ demek için ilden çok sayıda çevrecinin katılmayı planladığı Ekoloji Birliği’nin Ankara’da düzenlenecek mitingi, Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Karara tepki gösteren CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, “Ankara Valisi kendini sıkıyönetim komutanı sanıyor” dedi.

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, Ekoloji Birliği’nin mitinginin Ankara Valiliği tarafından yasaklanmasına tepki gösterdi. Bülbül “Ankara Valisi kendini sıkıyönetim komutanı sanıyor. Hak, hukuk bilmezlikte Türkiye tam bir karanlık çağ yaşıyor” dedi.

“ANAYASAL HAKTIR”

Ankara Valiliği’nin Ekoloji Birliği’nin düzenlediği KESK, DİSK, TTB ve TMMOB’un destekçisi olduğu mitingi yasaklama kararının Anayasa’yı ihlal ettiğini belirten Bülbül, “Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı da, Protesto da fikir açıklama da Anayasal haktır. Ancak siyasal iktidar bırakın hak, hukuk bilmeyi aksine tüm anayasal ve yasal hakların yurttaşlar tarafından kullanılmasını engellemektedir. Bu karar da bunun örneğidir. Yani ‘Yargı Paketleri ile reform adı altında ifade özgürlüğünü genişletiyoruz’ deyip miting yasaklamak işte bu zihniyetin işidir” diye konuştu.

“DOĞAYA SAHİP ÇIKANLARI SUSTURAMAYACAKLAR”

Bülbül, şöyle devam etti:

“Görünen köy kılavuz istemez. Saray rejimi OHAL uygulamalarını devam ettirerek kendinden olmayan muhalif seslere 17 yıllık iktidarında izin vermedi, vermeyecek de. Ama istedikleri kadar yasaklasınlar bu ülkenin vicdanlı insanlarını, toprağına, suyuna, havasına sahip çıkan, doğa katliamına yol açan şirketlerin değil yaşam hakkını, sağlık hakkını savunan insanlarını susturamayacaklar. Halkın haklı taleplerine karşı bu kararı verenlerin tarihte yazıldıkları sayfalar bellidir. Ankara Valisi de şimdiye kadar verdiği sayısız hukuksuz kararla bu sayfalarda yerini çoktan almıştır.”

AYDIN’DAN OTOBÜS KALKACAKTI

Ekoloji Birliği’nin mitingine, Aydın’daki maden ocaklarını ve jeotermalleri istemeyen çok sayıda çevreci katılacak ve tepkilerini dile getirecekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner140

banner139