(Haber: Yusufhan Toraman)
Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) Anadolu Buluşmaları’nın Aydın ayağı Efeler’deki bir otelde gerçekleştirildi. 
VERİMDER İcra Kurulu Başkanı ve İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emre Alkin, VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz ve Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ’ın konuşmacı olarak katıldığı toplantıda, nüfusla orantılı artan enerji ihtiyacı ve buna bağlı olarak yaklaşan iklim krizine yönelik bilgilendirme yapıldı.
Toplantı kapsamında, artan enerji ihtiyacının yarattığı çevre kirliliği ve ekonomik götürüleri üzerinde duruldu.
Toplantının açış konuşmasını yapan Prof. Dr. Emre Alkin, artan insan nüfusu ile doğru orantılı olarak enerji tüketiminin, dijitalleşmeyle karbon salınımının artışını örneklerle anlattı. Alkin, “65 yaşından büyük nüfusla, 5 yaşından küçük nüfusu karşılaştırdığımız zaman, 65 yaşından büyük nüfusun, 5 yaşından küçük nüfusu 2015 yılında yakaladığını görüyoruz ve tartışmasız bir hızla onu geçiyor. Aranızda EYT’liler vardır. Gelecek olan nesil büyük ihtimalle 65 yaşına geldiğinde çalışmaya devam edecekler. Çünkü onlar o yaşa geldiğinde, orta yaşlı olacaklar, kendilerini delikanlı gibi hissedecekler” dedi.
Daha sonra söz alan VERİMDER Dernek Başkanı Çağdaş Korkmaz, evlerde enerji tasarrufunun önemini vurguladı. Isı yalıtımının önemine değinen Korkmaz, ısı yalıtımı ile binalarda yüzde 60’a varan tasarruf gerçekleştiğini ve maliyetini 3-4 yıl içerisinde geri kazandırdığını belirtti.
Kokrmaz, “Şu anda ülkemizde soğutma için kullandığımız enerjinin maliyeti, ısıtma enerjisi için kullandığımız doğalgaz ve fosil yakıtlara göre neredeyse 2 kat daha pahalı. İçerisinde bulunduğumuz odayı, 1 derece soğutmanın maliyeti, 1 derece ısıtmanın maliyetinin 2 katından fazla hatta.”