Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Nazilli'de çıkan orman yangınında yaklaşık 30 hektarlık bir alanın zarar gördüğünü ifade ederek "Yangın kısmen kontrol altına alındı, temennimiz tamamını kontrol altına alarak soğutma çalışmalarına başlamak" dedi.

Nazilli’ye bağlı kırsal Kırcaklı Mahallesi Karıncalıdağ Tekçöğür mevkiindeki ormanlık alanda 17.35 itibari ile yangın çıktı.  Yangın rüzgarında etkisiyle kısa sürede büyüdü. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ve Orman Genel Müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Ekipler yangına havadan ve karadan müdahale etti.  Yangın uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınırken, ilk belirlemelere göre 30 hektarlık alan zarar gördü.   

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ile TBMM KİT Komisyonu Başkanı, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş  bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı.

Vali Aksoy, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yangına havadan ve karadan müdahale edildiğini belirterek “Yangında yaklaşık 30 hektarlık bir alan zarar gördü. 17.35 itibari ile başlayan yangına Orman Genel Müdürlüğümüzün müdahalede bulundu. Karadan arazözler ve itfaiye araçları müdahalede bulundu. Bütün kurum ve kuruluşlarımız orman yangınına müdahale konusunda gerekli desteği sağladı. Katkı sunan bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Yangın kısmen kontrol altına alındı, temennimiz tamamını kontrol altına alarak soğutma çalımlarına başlamak” ifadelerini kullandı. 

“EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM"

TBMM KİT Komisyonu Başkanı, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ise yaptığı açıklamada, “Yangının çıkış anından itibaren ilgili arkadaşlardan gerekli bilgileri aldık. Şu anda da buradayız devletin tüm kurumları, belediye başkanımız, milletvekili olarak bizler, valimiz, genel müdürümüz, kaymakamımız ve tüm daire amirleri burada. Yangın kontrol altına alınmış gözüküyor. Geçmiş olsun, emeği geçen herkese de teşekkür ederim.” dedi. 

YANGINI İHA TESPİT ETTİ 

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ise, bölgeden meydana gelen yangının ilk olarak insansız hava aracı tarafından tespit edildiğini açıkladı. Karacabey, yangının insan eliyle çıkarıldığı ihtimali üzerinde durduklarını belirterek şunları söyledi:

"Sayın valimize yangın sırasında göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı ve verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyorum. Yangının başladığı 17.35’ten itibaren sürekli yangınla ilgili her türlü çalışmayı ve yapılan faaliyetleri takip ediyorlar. Destek durumunda yardımcı oluyorlar. Yangın 17.35 sıralılarında İnsansız Hava Aracı (İHA) tespit etmesiyle belirlendi ve ekiplerimizi bölgeye sevk ettik. Şu anda bildiğiniz gibi Balıkesir’de devam eden bir yangınımız var. Hava araçlarımızın bir kısmı oradaydı. Oradaki hava araçlarımız ve diğer hava araçlarımız ile birlikte yer ekiplerimizi sevk ederek yangına müdahaleyi gerçekleştirdik. Yangın başladığı anda ki meteorolojik şartlara baktığımız zaman özellikle hava sıcaklığının nispeten yüksek, rüzgâr hızının da yüksek olduğu bir zamandı. Bizim yangınlarda istemediğimiz olumsuz bir hava durumuna rağmen ekiplerimiz özverili, gayretli bir şekilde mücadele ederek yangını kontrol altına aldık. 1 – 2 saat içiresinde tüm yangını kontrol altına alarak, hızlı bir şekilde soğutma çalışmalarına devam edeceğiz. Yangının başladığı yer bir yol kenarı veya yerleşim yeri değil. Bu belli ki insan eli çıkarılmış bir yangın. Vatandaşlarımıza sürekli çağrıda bulunuyoruz. En ufak ihmal, en ufak bir dikkatsizlik orman yangınına sebep olabiliyor. Vatandaşlarımızdan özellikle en ufak bir ihmal ile dikkatsizliğin felaketlere sebep olacağını unutmamalarını ve hassasiyet göstermelerini rica ediyorum Bir kibrit çöpü ile maalesef binlerce ağacın kül olduğunu görüyoruz. O yüzden vatandaşlarımızdan dikkatli davranmalarını, yangına sebebiyet verebilecek davranışlardan uzak durmalarını kesinlikle istirham ediyoruz. İnşallah bu son yangın olur. Aydın, Nazilli ve ülkemiz içinde. Ormanlarımız akciğerlerimiz inşallah zarar görmemiş olur.”