(Haber: Yusuf Yıldız)

Köprülü-Veysipaşa mahallesinde bulunan Efe Sahaf sahibi Fehmi Keskin, Cuma akşamları mezat düzenleyerek kitap severleri ve koleksiyoncuları bir araya getiriyor. İki aydır mezatlara devam ettiklerini belirten Efe Sahaf'ın sahibi Fehmi Keskin, "Mezatı Efe Sahaf olarak biz düzenliyoruz. Biz mezata sadece kitap çıkartıyoruz. Diğer satıcılarımız plak, kitap, hobi oyuncakları gibi ilgi çekici eşyaları mezata getirebiliyor. İki ayı geçtik. Her cuma etkinlik havasına dönüştü. Cuma geceleri kalabalık ve hoş akşamalar yaşıyoruz" şeklinde konuştu.

İsteyen herkesin kitap getirip satabileceğini belirten Keskin, "Gelen kitaplar ve farklı ürünler geldiği zaman kontrol ediyorum. Gelen her şeyi çöp niyetiyle mezata çıkarmıyoruz. Biz gerçekten insanlara hitap edecek güzel ürünler çıkartıyoruz. Mezatta parçalanmış herhangi bir kitap yok, 1940 baskısı da tertemiz, 2023 baskısı da aynı şekilde tertemiz. Diğer ürünlerde de aynı şekilde. Çatlak ürünler çıkarmıyoruz. İnsanlar eğer kendi evlerindeki kitapları, ürünleri değerlendirmek isterlerse bize bir gün önceden söylemeleri yeterlidir" dedi.

"BURADA KİTAPLAR HER ZAMAN DAHA UYGUNA GELİYOR"

Nostajiyi sevdiği için mezata katıldığını belirten Fatma Yılmaz, " Babam edebiyat öğretmeni olduğu için evde büyük bir kütüphanesi vardı. Eski kitap kokusunu hep sevmişimdir. Biraz sararmış defterler, kitaplar her zaman ilgimi çekmiştir. Bulamadığım, denk gelmediğim, hiç karşılaşamayacağım şeylerle karşılaşabilmek adına mezatlara katılıyorum" şeklinde konuştu.

Mezatta hem alıcı hem de satıcı olarak bulunan Esra Medur ise "Hem kendi kitaplarımızı satıyoruz hem de buradan kitaplar alıyoruz bu şekilde değişim yapmış oluyoruz. Herhangi bir kitapçıya gittiğinizde bir kitap 100 TL ile başlıyor. Fakat burada kitaplar her zaman daha uyguna geliyor" ifadelerini kullandı.