(HABER: Buse Göçmen)

Zeybek Mahallesinde yaşayan vatandaşların talebi üzerine harekete geçen Efeler Belediyesi, Pazar kurulması için yürüttüğü çalışmalarını tamamladı.

15 Nisan Cumartesi gününden itibaren Zeybek Mahallesinde pazar kurulacağı öğrenildi.

Pazar yeri Zeybek Mahallesi 1529 Sokak’ta kurulacak. 1529 Sokak ile Zeybek 1’inci Caddenin kesiştiği noktada başlayacak olan pazar yeri, Zeybek 5’inci Caddeye kadar uzanacak. Efeler Belediyesi tarafından çizimler yapılırken, pazarcıların kullanacağı alanlar ise noter huzurunda yapılan çekilişle belirlendi.

Konuyla ilgili Aydın Kulis'e açıklama yapan Zeybek Mahallesi Muhtarı Mehmet Aker, pazar yerinin 1529 Sokak üzerinde, Zeybek 1. Caddeden 5. Caddeye kadar uzanacağını söyledi.

Uzun zamandır mahallede pazar kurulması için mücadele ettiğini söyleyen Muhtar Aker, “400'e yakın pazar yeri talebi oldu. 400 kişi içerisinden 80 kişi boş çekti. Dün çekiliş işlemi bitti. Numaralandırma işlemleri Efeler Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından daha önceden tamamlanmıştı. Önümüzdeki cumartesi günü pazarımız açılacak. Pazarcı esnafının yanında, müracaat eden 400 kişinin arasında 85 tane müstahsil var. Belediye bu hafta içinde pazar kurulacak yerde çadırların bağlanması için direkler dikecek. Çevrede temizlik yapılacak” dedi.

Zeybek Mahallesi’nin diğer pazar yerlerine uzak kaldığını ifade eden Aker, “Uzun zamandır bu pazarı kurmak için mücadele ediyorduk. Yılbaşında müjdeyi veriyorum demiştim. İşlemler uzun sürdü. Bu ayın 9'unda kuramız çekildi. 15 Nisan da pazarımız açılacak” ifadelerini kullandı.

"TALEP OLURSA PAZAR GENİŞLEYEBİLİR”

Pazarın sadece 1529 sokak üzerinde kurulacağını belirten Aker, "İleride pazarcı esnafının talepleri doğrultusunda belediyenin ek bir kararıyla bazı sokaklarda pazar yeri olarak açılabilir" dedi.

Pazarcı esnafının mağdur olmaması için Efeler Belediyesi tarafından 2 adet mobil tuvalet kurulacağını da ifade eden Mehmet Aker, Başkan Mehmet Fatih Atay’a teşekkür etti. Aker, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Başkanım bize söz vermişti. Açılışa katılarak konuşma yapmasını çok isteriz. İnşallah pazarımız Aydın’ımıza mahallemize çevre mahallelere hayırlı olur. Pazarcı esnafımıza da bol kazançlar dileriz.”