Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, Aydın tarımında su sorununun çözülmesi için, DSİ kanallarının geçtiği her bölgeye elektrik hattı çekilerek, damlama ve fıskiye sulama sistemine geçilmesi gerektiğini belirtti. 


Gıda, Tarım ve Hayvancılık Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tevfik Fikret Koca ve yönetim kurulu, basın mensuplarıyla kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. 
Derneğin düzenlediği etkinlikte konuşan Eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, Menderes Ovasındaki sulama sorunu ve çözüm önerilerini anlattı. 
Sulama sıkıntısının ciddiyetine dikkati çeken Bakan Altınkaya, Adıgüzel Barajının boşalması nedeniyle diğer barajların yetersiz kaldığını belirtti. 
Altınkaya, kesin çözüm için elektrikli sulama sistemine geçilmesi gerektiğini söyledi. 
Cengiz Altınkaya şu ifadeleri kullandı:
"Büyük bir sulama sıkıntımız var. Adıgüzel Barajı evvelki sene sıfıra kadar tüketildiği için toparlayamıyor. Kemer Barajı bu sene doldu, taştı ama Adıgüzel'deki eksiklik nedeniyle herkes istediği kadar su alamadı.
Çere ne? Aydın ovasında elektriksiz bir parsel bırakmamız lazım. DSİ sulama kanalları boyunca elektrik götürülmesi şart. Damlama sulama, fıskiye sulama sistemine geçersek bu barajlar 20 tane Menderes ovası sular."
"SUYU 20 KAT AZ KULLANDIRACAK BİR SİSTEM" 
Damlama sulama sisteminin yararlarını vurgulayan Altınkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Damlama sulamada yabani ot mücadelesi sıfıra iniyor. Gübre doğrudan bitkiye gidiyor.
Boşuna havada nemi çoğaltacak bir buharlaşmayı önlüyorsunuz. Suyu 10 kat, belki 20 kat daha az kullanıyorsunuz. Öyle ise Menderes ovasında elektrikli sulamaya geçmemiz lazım. Bugün söylemek kolay ama program yapılır ve başlanırsa birkaç yılda tamamlanır diye düşünüyorum."

Bütükşehir yasası ile köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde üreticilerin sıkıntılar yaşadığını ifade eden Altınkaya, "Büyükşehir yasasına göre köylerde ahır ve kümes yapmak mümkün değil. 5'er yıllık ertelemelerle devam ediyoruz. Bu kanun doğru değil. Bu bir ihanet. Bu ülkemin ekonomisine vurulmuş bir balta. 
Köy muhtarı gibi bir otoriteyi yok ediyorsunuz. Köylerimizin yüzde 99'u bir anda şehir sayıldı. Bu köylerde üretim yapmayacaksak, pazarlarımızdaki ürünler nereden gelecek. Büyükşehir yasası baştan aşağı tuzaktır. Düzeltilmesi lazım" dedi.