Aydın'ın Efeler ilçesinde yaşayan 56 yaşındaki İsmihan Altun, emekli maaşını almak için gittiği bankada hayatının şokunu yaşadı. Altun’un 6 yıl önce hak ettiği maaşı hesabında yoktu, üstelik bugüne kadar aldığı maaşı iade etmesi istendi. İşte şoke eden olayın ayrıntıları…

Efeler'de yaşayan 56 yaşındaki İsmihan Altun, uzun süre farklı işlerde çalışarak 2016 yılında emekli oldu. O tarihten bu yana düzenli olarak emekli maaşını alan Altun, geçen ay maaşını almak için bankaya gittiğinde hayatının şokunu yaşadı. Maaşın hesabına yatmadığını gören Altun, soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu Aydın İl Müdürlüğü'nde aldı.

BAYGINLIK GEÇİRTEN YANIT

SGK görevlileri kadına, 2006 yılında temizlik işçisi olarak çalıştığı İzmir'deki bir firma tarafından 75 gün sigorta yapılmadığının tespit edildiğini söyledi. Altun’un bu nedenle emeklilik hakkını kaybettiği ifade edildi. Altun'dan, 2016 yılından bu yana aldığı emekli maaşı ile sağlık hizmeti ücretlerini faiziyle iade etmesi istendi. Dünyası başına yıkılan Altun, baygınlık geçirerek hastaneye kaldırıldı.

Yapıla araştırmada, İsmihan Altun’un daha önce çalıştığı iş yeri ile SGK’nın dava süreci yaşadığı, haksız bulunan iş yerinin davayı kaybettiği, bu nedenle o dönemde çalışanlarının sigorta primlerinin geçersiz sayıldığı ortaya çıktı.

"HEM İŞ YERİ HEM SGK BENİ MAĞDUR ETTİ"

Yaşadıklarından dolayı büyük bir mağduriyet yaşadığını ve çaresiz olduğunu ifade eden Altun, "İzmir'de tekstil fabrikasında çalıştığım sürede bana ‘sigortanı eksiksiz olarak yatırıyoruz’ dediler. Yıl 2006. Her şeyi her an kontrol edebileceğimiz bir teknoloji yok. Ben temizlik işçisi olarak çalıştım. Emek ve alın teri ile kazandım. Emeklilik dilekçesi verdiğimde kabul edildi. Madem böyle bir durum vardı. 6 yıl sonra mı fark edildi. Burada benim suçum ne? Biri kandırmış biri de fark etmemiş. Bedelini ödeyen benim" diye konuştu.

"TEK GEÇİM KAYNAĞIM ELİMDEN ALINDI"

Emekli aylığı dışında bir geçim kaynağının olmadığını belirten Altun, sözlerini şöyle sürdürdü: Tek geçim kaynağım emekli aylığımdı. Kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışıyordum. Şimdi o da elimden alındı. Bu da yetmezmiş gibi faiziyle geri istiyorlar. Ödeyemem dedim. ‘Mahkemeye başvur’ tavsiyesinde bulundular. Bırakın hukuk mücadelesi vermeyi, kendime yetecek param bile kalmadı. Bu yanlıştan dönülmesini istiyorum.