Sürece ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Abdülbari Yıldız, gözaltına alınmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 23 Mart 2022 tarihi itibari ile 2 başmüfettiş ve çevre illerde görevli 6 Müze Müdürünün katılımı ile 45 gün boyunca teftiş ve sayım yapıldığını belirtti. İncelenen eserlerin eksiksiz ve sağlam olduğunun belirlendiğini ifade eden Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Tüm bu denetlemeler neticesinde sadece müzeye iklimlendirme amaçlı alınan klimalarda fatura başlığında sehven yapılan bir hata tespit edilmiştir. Bu hatada kamu zararı oluşturan bir durum oluşturmamıştır. Bütün bu göstergeler görevimizi layıkı ile yaptığımızın emareleridir. 
Yaklaşık 6 milyar dolar koleksiyon değeri olan bu müzenin yöneticisi olarak çalıştığım 2.5 yıllık bu süreç içerisinde hiçbir kişi veya kurum tarafından şikayet konusu edilmedik."

Sürecin kendisinin ve ailesinin olumsuz etkilediğini belirten Yıldız, memurluktan istifa ederek aile şirketinin başına geçeceğini açıklayan Abdülbari Yıldız, şu ifadeleri kullandı:
"Bu süreç beni ve özellikle ailemi çok fazla olumsuz etkiledi. Bu nedenle 657 sayılı devlet memurluğu görevimden istifa etme kararı aldım. Bu kararı ailem ve dostlarımla yaptığım müzakereler ile ortak akıl ile aldık. Bundan sonraki yaşantımı ailemin şirketinin başına geçerek sürdüreceğim. Şirketin ana merkezini Aydın iline taşıyarak yaşamımı yine burada sürdüreceğim."