Aydın'ın İncirliova ilçesinde eski eşi İlke Kuleli'ye çalıştığı iş yerinde baltalı saldırıda bulunan İ.D. 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

(İSMAİL ÖRS) Duruşma sonrası kararı değerlendiren İlke Kuleli, "Ceza yeterli değil" dedi.

Olay, geçen Ocak ayında İncirliova'da meydana geldi. İlke Kuleli'nin 27 Ocak'ta boşandığı eski eşi İ.D. karardan 3 gün sonra Kuleli'nin çalıştığı iş yerine gitti ve eski eşine balta ile saldırdı. Saldırıda Kuleli'nin 4 parmağı koptu ve serçe parmağı kesildi. Mağdur kadının kopan parmakları ameliyatla dikildi. Yaşananların ardından İ.D. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

"KEŞKE HİÇ YAŞANMAMIŞ OLSAYDI"

İ.D. Aydın 3.Ağır Ceza Mahkemesi'nde bir kez daha hakim karşısına çıktı ve savunma yaptı.

İ.D., "Bazı dedikodular nedeniyle eşimin sosyal medya hesaplarına girmeye çalıştım. Bu sırada hesaplardan engellendiğimi fark ettim. Konuşmak için iş yerine gittim. 'Beni aldattın mı' diye sorduğumda bana biber gazı ile saldırdı. Olay nedeniyle çok pişmanım. Keşke hiç yaşanmamış olsaydı" dedi.

"BİBER GAZI SİLAH OLARAK KULLANILMIŞTIR"

İ.D.'nin avukatı Ergüven Yakan yaptığı savunmada, "Müvekkilimin öldürmeye yönelik kastı yoktur. Yaralamaya yönelik yasalardan hüküm verilmelidir.

Kendisi konuşmak amacıyla 'Beni aldattın mı' diye sorunca, karşı taraf biber gazı sıkarak karşılık vermiştir.  Biber gazı, Yargıtay kararlarında silah olarak sayılmıştır. Cep telefonu görüşme  kayıtlarında da karşı tarafın, gece uygun olmayan saatlerde 186 kez başka biriyle görüşmüş olması tahrik olarak sayılmalıdır" diye konuştu.

"BEN YAŞARKEN ANLAŞILMAK İSTİYORUM"

Duruşmada söz alan İlke Kuleli ise, "En ağır şekilde cezalandırılmasını istiyorum. Ben öldükten sonra değil yaşarken anlaşılmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

"BOYNU GÖVDESİNDEN AYRILMIŞ OLURDU "

İlke Kuleli'nin avukatı Kübra Hergül ise yaptığı savunmada, "Gerek sabıka kaydı gerek müvekkilime attığı mesajlarda tasarlama iradesi olduğu açıktır. Markete giderken baltayı niçin aldığını açıklayamamıştır. İ.D., İlke'nin kendisini aldattığını iddia etse de ispatlayamamıştır. Sadakat göstermeyen kendisidir. İlke'nin ensesinde meydana gelen yara öldürücü niteliktedir. İlke, kendisini korumak amacıyla elini boynuna götürmese boynu gövdesinden ayrılmış olurdu" şeklinde konuştu.

Aydın’da minibüs şarampole devrildi: 1 yaralı Aydın’da minibüs şarampole devrildi: 1 yaralı

Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanığa 'Eşe karşı öldürmeye teşebbüs' suçundan 18 yıl hapis cezası verdi.

"CEZA YETERLİ DEĞİL"

Kararın ardından basın mensuplarına açıklama yapan İlke Kuleli ve avukatı Kübra Hergül, verilen cezanın yetersiz olduğunu söyledi.

Avukat Hergül yaptığı açıklamada, "Savcılık makamı, mütalaasında şüphelinin 'eşe karşı tasarlayarak öldürmeye teşebbüs' suçundan cezalandırılmasını istemişti.

'Eşe karşı öldürmeye teşebbüs' suçundan 18 yıl hapis cezasına hükmedildi.

Bu anlamda verilen cezayı yeterli bulmuyoruz. Kararı istinafa taşımayı düşünüyoruz. 

Ülkemizde şiddete maruz kalan herkesin sessiz kalmamasını diliyoruz" dedi.

İlke Kuleli ise,. Bana göre ceza yeterli değil, çok değişik duygular içerisindeyim.

Şiddete maruz kalan kadınlar korkmasın" diye konuştu.