FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Nazilli Belediye Başkan Adayı Esat Ergüler, 2 bin 500 kişinin istihdam edildiği OSB’nin hayata geçirilmesi için büyük çaba sarf ettiğini açıkladı.  Esat Ergüler, 13 yıllık belediye başkanlığı süresince yaptığı çalışmaları hatırlattı.

Efsane Başkan, OSB’nin bugünkü halini almasında büyük katkısının olduğunu söyledi.

Nazilli’deki trafik kazasında 2 kişi yaralandı Nazilli’deki trafik kazasında 2 kişi yaralandı

2002 yılında 22 bakanlıkla yapılan uzun görüşmeler sonucunda yer sorununu çözdüklerini anlatan Ergüler, “Belediye iş adamının önünü açar ona yardımcı olur. İstihdama katkı sağlamak için mücadele eder. OSB için 22 bakanlığın hepsi Nazilli'ye geldiği zaman tüm masraflarını karşıladım. Tarım ve Sanayi Bakanlığı'nda takıldık. Tarım Bakanlığı'ndaki engeli  Yüksel Yalova Bakanımla çözdük. Sanayi Bakanlığı’nı da Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak ile aştık" dedi.

ERDOĞAN YOL GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2002’deki Nazilli ziyaretinde OSB için yaşadıkları diyaloğu paylaşan Esat Ergüler, “Cumhurbaşkanımız 2002'de yasaklı olduğu için seçimlere katılamadı. Fakat Nazilli'ye geldi. Sevindikli yolunun girişinde duble yol temelini attık. Oradan yemeğe gittik. Tabii bizim elimizde OSB dosyaları var, durumu kendisine arz ettik. Dedik ki ‘Sanayi Bakanlığı’ndan bize kredi çıkması lazım.’ ‘Ne kadar?’ dedi. 7-8 trilyon lira o günün parasıyla. Dedi ki ‘Türkiye'de 280 tane OSB var karşılığında Sanayi Bakanlığı’nın 1 trilyon ödeneği var.’ Bize yalnız 8 trilyon lazım. ‘Başkan’ dedi Cumhurbaşkanı ‘Bu araziyi sen alsan ben de sana kredi versem üzerine iş adamı fabrika yapmayacak mı?’ ‘Yapacak efendim’- ‘Fabrikayı yapan yeri mi alamıyor? Yeri kendinizle alın’ dedi. Bu bana inanılmaz bir çağrışım yaptı” diye konuştu. 

2 BİN 500 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının ardından kentteki iş adamlarını belediye meclis salonuna davet ettiğini kaydeden Ergüler, "Onlara dedim ki ‘Bana güveniniz var ise, sıralı olarak 8 tane çek veya senet vereceksiniz ve ben bu paralarla  950z dönüm yer alacağım.' Tüm yer sahipleriyle, defalarca toplantılar yaptık. 11 vatandaşımızın dışında herkesle el sıkışarak yer aldık. Bunun üzerine parselizasyon yapıldı, daha sonra da gelen arkadaşlar hizmete devam etti. Burada, şu anda 2 bin 500 kişi çalışıyor. Bunun için verdiğim mücadelenin haddi hesabı yok. Organize sanayi bölgesi için en az yüz kez Ankara'ya gitmişimdir. Yan tarafında ek organize yapılıyor şu anda 855000 m² orada da 2000-2500 kişi çalışacak.” ifadelerini kullandı.