banner47
r

Evini müteahhitten alan tapu harcı ödemeyecek!

Tek bir şartla

Evini müteahhitten alan tapu harcı ödemeyecek!
banner68
banner108

Kentsel dönüşüm yasası kapsamında yapılan bir projeden ev alan da satan da tapu harcı ödemeyecek. Tapu harcı mülkün değerinin yüzde 4'ü kadar ödeniyordu. Bunu yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı ödüyor (İndirim nedeniyle 31 Aralık'a kadar toplam yüzde 3 tapu harcı ödeniyordu). Bundan sonra kentsel dönüşüm kapsamında yapılan satışlarda tapu harcı ödenmeyecek.

KRİTİK TARİH 10 ARALIK! GERİYE DÖNÜK UYGULANMAYACAK

Resmi Gazete'de yayımlanan 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 7’inci maddesindeki değişikliği değerlendiren KONUTDER Vergi Danışmanı Abdullah Tolu, düzenlemenin sadece 10 Aralık 2018 tarihinden itibaren devir ve tescil işlemlerinde geçerli olduğunu vurguladı. Geriye dönük işlemlerde uygulanmamasının eksiklik olacağını dile getiren Tolu, “Yargı kararları dikkate alınmak suretiyle sorun geçmişe dönük olarak da çözülmeliydi ve açılan davalardan feragat edilmesi sağlanmalıydı” şeklinde konuştu.

HAKSIZ REKABET OLUŞTU

Bir diğer eksikliğin ise, aynı düzenlemenin Gecekondu Kanunu’nda yapılmaması olduğunu hatırlatan Tolu, “Gecekondu kanunu kapsamında işlem yapan müteahhitlere karşı haksız rekabet oluşturuldu” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER