banner47

Dolar ve avro dip yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomiye dair yaptığı açıklamalarının ardından dolar 18 liradan 12,80 seviyelerine kadar geriledi.

Dolar ve avro dip yaptı
banner68

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada döviz kurlarında yaşanan yükselişe karşı yeni yol haritasını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası Türk Lirası karşısında tarihi zirveyi görerek 18 TL'ye çıkan dolar, 12.80 seviyelerine kadar geriledi.

AVRO 15, STERLİN 17

20.33'e kadar yükselen Avro de benzer şekilde gerileyerek 15.2'den işlem görürken, sterlin ise 23.77 liradan 17,90'a düştü.

ALTIN FİYATLARI DA DÜŞTÜ

1024 TL’den alıcı bulan gram altının fiyatı ise 748 TL’ye kadar düştü.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN YENİ YOL HARİTASI

Yükselen döviz kuruna karşı dikkat çeken bir plan açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları söyledi:

Tasarruflarını değerlendirirken, kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz.

Dövizin muhtemel getirisine Türk Lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak bu yeni araç şöyle işleyecektir.

İnsanlarımızın bankadaki Türk Lirası varlığının mevduat kazancı kur artışından yüksekse, bu getiriyi elde edecek.

Ama kur getirisi mevduat kazancının üstünde kalırsa, aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Üstelik bu kazanç stopaj vergisinden de muaf tutulacak.

Ayrıca, Türk Lirası varlıklarının yeni bir döviz talebi oluşturmayacak şekilde değerlendirilmesini temin edecek araçları devreye alacağız.

Dolayısıyla, bundan sonra hiçbir vatandaşımızın kur daha yüksek olacak diye mevduatını Türk Lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2021, 23:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner140

banner139