banner47

Aydınlı kadınların ekmek mücadelesi

45 derece sıcakta çalışıyorlar

Aydınlı kadınların ekmek mücadelesi
banner68

Ekmek mücadelesinin her geçen gün zorlaştığı günümüzde kadınlar, erkeklerin bile yapmaya cesaret edemediği işleri yapmaya başladı. Gaye Erdi ve Ayşe Erdi isimli iki kadın ekmeklerini tomruk işi yaparak kazanıyor. 45 derece sıcakta çalışan kadınlar takdir topluyor.

Köşk’e bağlı Uzundere Mahallesi’nde ağaç biçip tomruk taşıyan kadınlar, zorlu hayat şartlarına adeta medyan okuyor. Bölgeye çalışmak için Bozdoğan’dan geldiklerini belirten Gaye Erdi, yıllardır yaptığı tomrukçuluk işine artık alıştığını belirterek, “Erkekler yapmayınca biz yapmak zorunda kaldık. İşimiz çok zor ama alıştığımız için artık zor gelmiyor” dedi.

Aydın’ın 45 dereceye varan temmuz sıcağında koskoca tomrukları römorka yükleyen ve zaman zaman taşıyan kadınlar sıradan bir erkeğin yapamayacağı işi yapıyor. Bu işi kendilerine meslek edinen kadınlara erkekler iş makinelerini kullanarak yardımcı oluyor. Yaptıkları işi şu anda yapacak erkek bile kalmadığını belirten Gaye Erdi, zamanında okuyup meslek sahibi olmadığı için bugün bu şartlarda çalışmak zorunda olduğunu söyleyerek, genç kızların okuyup kendilerine uygun meslek edinmesini tavsiye etti.

“Ağır geldiği için erkekler çalışmıyor”

Mesleğinin tomruk işi olduğunu ve çalışacak erkek bulamadıkları için kadınlarla iş yaptıklarını belirten Sefa Erdi, başta eşi olmak üzere tomruk işi yapan kadınlara iş makinesi kullanarak yardımcı oluyor. Eskiden tüm işlerin insan gücü ile yapıldığı, şu anda iş makineleri sayesinde işler hafifleşmesine rağmen çalışacak erkek bulunmadığını belirten Sefa Erdi, “Erkekler çalışmıyor. İşi ağır buluyor. Bu nedenle kadınlar çalışıyor. Normalde hanım işi değil ama erkekler çalışmadığı için mecburen hanımlarla çalışıyoruz” dedi.

Dünyanın en ağır ve tehlikeli işler sınıfında olan ağaç tomruk işçiliğinde çalışan kadınlar her şeye rağmen çalışıp kazanmanın güzel duygu olduğunu belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER