banner47

Aydın’da inşaat sektörü çöküşte

Sektördeki yüksek fiyat artışı, Aydın’daki inşaatları durma noktasına getirdi. Aydın Ticaret Odası Başkan Yardımcısı ve İnşaat Komitesi Üyesi Mustafa Fatih Erkul, “6 ayda yüzde 200’lere gelen fiyat artışı var. İçler acısı bir durum” dedi. 

Aydın’da inşaat sektörü çöküşte
banner68
banner108

(Merve ERİŞ)-  İnşaat malzemelerine gelen yüksek fiyat artışı nedeniyle sektör zor günler yaşıyor. Birçok kalemde gerçekleşen artış, inşaatçıların sözleşme iptal etmesine ve yeni bir inşaata başlayamamasına neden oldu. 
Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkan Yardımcısı ve İnşaat Komitesi Üyesi Mustafa Fatih Erkul, Efeler ilçesinde devam eden inşaat sayısının 300’den 70-80 aralığına düştüğünü söyledi. İlgili bakanlıklara konuyu ilettiklerini ifade eden Mustafa Fatih Erkul, “Muhakkak bakanlığın bu işe müdahalesi olması gerekiyor. Bu şekilde gitme ihtimali yok. Sektörün içinde müthiş bir daralma var” diye konuştu. 
“İNANILMAYACAK BOYUTLARA VARDI”
Erkul, “Sektördeki fiyat artışları inanılmayacak boyutlara vardı. 6 ayda yüzde 200’lere gelen fiyat artışı var. Herkes sözleşme iptal ediyor. Başlayan inşaat sayısında da yüzde 80’e varan azalma söz konusu. Aydın’ın Efeler ilçesinde devam eden inşaat sayısı 300’se şu an 70’lere 80’lere düştü. İçler acısı bir durum. Kimse inşaata başlamak istemiyor şu an. Bunlarla ilgili komite kararlarımızı aldık.  Ankara’ya yazılarımızı yazdık.  Muhakkak bakanlığın bu işe müdahalesi olması gerekiyor. Bu şekilde gitme ihtimali yok. Sektörün içinde müthiş bir daralma var. Birçok kalemde maalesef artış var” ifadelerini kullandı. 
“İHRACAT BASKISIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”
Sektördeki fiyatların makul seviyelere ulaşabilmesi için çeşitli çözüm önerileri sunan Erkul, şu ifadelere yer verdi:
“Çok fazla ihracat baskısıyla karşı karşıyayız. Bu işe kota getirilmesi lazım. Birçok ülke yerli tüccarını korumak için ihracata kota koyuyor. Bu bir önlem olabilir. İkincisi fiyat artışlarının sebebi araştırılabilir. Bugün etin fiyatı 50 lira değil 100 lira olsaydı yer yerinden oynardı. Ama aynı durum inşaattayken hiçbir yetkili devreye girmiyor. Bize söylenen elektrik arttı, akaryakıt arttı. Ancak gelen zamlar bu artışın çok daha üstünde.”

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2021, 17:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hakyemez
Hakyemez - 5 ay Önce

Arkadaş 3+1 daire 750000 Tl başlıyor.Bir memur olarak söylüyorum. Hangi memurun gücü yeter.Hangi maaşla alacak.Allahtan korkun.Mademki maliyet bu kadar yüksek, dask sigortası neden daire bedelini düşük gösteriyor.Mütahitler satıkları daire bedeleni neden maliyeye düşük gösteriyorlar.Devlete çağrım acilen TOKİ binaların her ilde yapılmasına başlanmalı.Bakalım fiyatlar nasıl düşmüyor.Evler nasıl satılmıyor.....

Poyraz
Poyraz - 5 ay Önce

Alıştınız 100 bine mal edip 900 bine satmayı. Ultra lüks hayat yasıyorsunuz.

Volkan kavuncu
Volkan kavuncu - 5 ay Önce

200.300 bin tl.ye biten daireleri 700.800 bin tl.ye satmak neymis gorun beter olun

SIRADAKİ HABER

banner140

banner139