banner47
r

Aydın'da portakal hasadı erken başladı

Üretici, "Aracı kazanıyor" dedi

Aydın'da portakal hasadı erken başladı
banner68
banner108

Türkiye’nin en önemli narenciye üretim merkezlerinden biri olan Aydın’da portakal hasadı başladı. Mandalinada ürünün önemli bir kısmını Akdeniz meyve sineği nedeniyle kaybeden narenciye üreticisi, portakalda ürün kaybına uğramamak için hasada erken başladı.

Kuyucak’ta portakal hasadına başlayan çiftçilerden Ahmet Kurban, birlik olamayıp kooperatif sistemini hayata geçiremeyen çiftçilerin bu yıl da aracıya çalışmak zorunda olduğunu söyledi.

Tarladan 30 kuruşa alınan portakalın, pazar tezgahına ulaşıncaya kadar 1,5-2 TL’ye ulaştığını belirten Kurban, üreticinin değil aracının kazandığını dile getirdi.

 Bu yıl rekoltenin iyi olduğunu, Akdeniz meyve sineği zararlısı nedeniyle mücadele şartlarının hem zor hem de masraflı olduğunu belirten Ahmet Kurban, narenciye yetiştiricisinin meteoroloji raporları doğrultusunda hasat sezonuna erken başladığını söyledi.

Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü durumlarda narenciyeye soğuk vurduğunu belirten Ahmet Kurban, “Hava sıcaklığı eksiye düşmeden hasada başladık. Şu anda fiyatlar 30 kuruş ile 1 lira arasında değiştiği için imkanı olan herkes ürününü toplayıp depoda saklıyor. Mevcut fiyatlarla satışı yapılan ürün üreticisinin mazot, gübre ve işçilik maliyetini bile karşılamaz” dedi.

“GİRDİ MALİYETLERİ HER YIL YÜKSELİYOR, FİYATLAR YERİNDE DURUYOR”

İdareciler ve siyasetçiler tarafından sürekli tavsiye edilen çiftçiliği icra edenlerin durumunun her geçen gün daha da kötüye gittiğini belirten Elmas Yaprak ise, geçen yıllarda toptan kilosu 1.5 TL’ye satılan portakalın bu yıl toptan 50 kuruşa satıldığını belirtti.

Yaprak, “Bizim maliyetler her geçen gün artıyor, ürün fiyatı ise düşüyor. Emeğimizin karşılığını alabilmemiz için fiyat 1.5 TL olmalıdır. İşin garip tarafı bizden 50 kuruşa alınan ürün Pazar tezgahında 2-2,5 TL’ye tüketiciye ulaşmasıdır. Aradaki bu fark kapatılmadıkça ne üreticinin ne de tüketicinin yüzü güler. Bizler Türkiye’nin en kaliteli ürününü yetiştiriyoruz ama üretici de tüketici de mağdur. Türkiye’de her zaman aracı kazanıyor” diye konuştu.

Portakal toplama işinde çalışan kadınlara 60-80 TL arasında, erkeklere de maharetine göre 100-120 TL civarında gündelik yevmiye verildiği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER