- Şirket çalışanları, 79 kilogram plastik, 37 kilogram metal, 18 kilogram kağıt ve 17 kilogram cam olmak üzere toplam 151 kilogram evsel atığın ve 350 adet sigara izmaritinin çevreyi kirletmesini önledi

İSTANBUL (AA) - Aras Kargo çalışanlarından oluşan ve Türkiye'nin kıyılarını temizleyen "Doğa Dostu Araslar", Sapanca Gölü kıyılarını temizledi.

Aras Kargo'dan yapılan açıklamaya göre, çevreyi ve doğal kaynakları korumaya yönelik projelerini sürdüren şirket çalışanları, salgın nedeniyle ara verdiği kıyı temizliği etkinliklerine Sapanca Gölü'nde yeniden başladı.

Aras Kargo Üst Yöneticisi (CEO) Carsten Wallmann, Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın ve Aras Kargo Finans Direktörü (CFO) Barbara Hagen ile birlikte orta ve üst düzey yöneticilerin gönüllü olarak katıldığı etkinlikte Doğa Dostu Araslar, 79 kilogram plastik, 37 kilogram metal, 18 kilogram kağıt, 17 kilogram cam olmak üzere toplam 151 kilogram evsel atık ve 350 adet sigara izmaritinin çevreyi kirletmesini engelledi.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Aras Kargo Genel Müdürü Utku Ayyarkın, doğaya verilen zararın insanın kendi ömründen giden zarar olarak görülmesi gerektiğini bildirdi.

Ayyarkın, "Kıyı temizliklerine yeniden başlayabildiğimiz için mutlu ve heyecanlıyız. İçinde bulunduğumuz günlerde daha da önem kazanan deniz temizliği farkındalığına bugün bir kez daha dikkati çektik. Önümüzdeki dönemde kıyı temizleme etkinliklerine ülkemizin farklı bölgelerinde devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Doğal kaynakların verimli kullanılması için çevre dostu ürünlerin geliştirilmesinin kurumların temel prensibi olması gerektiğini vurgulayan Ayyarkın, kurum olarak gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak amacıyla çevre dostu ürünler geliştirdiklerini, bu kapsamda önemli projeler gerçekleştirdiklerini anlattı.

Ayyarkın, TURMEPA Deniz Temiz Derneği ile birlikte hayata geçirdikleri Doğa Dostu Araslar Kıyı Temizliği Hareketi ile 600'den fazla çalışanın ve ailelerinin gönüllü katılımıyla 4 yılda 4 tondan fazla atığın denizlere karışmasını önlediklerini bildirdi.


- 140 binden fazla ağaç diktik


Flaş haber: Motorin ve benzine zam geliyor Flaş haber: Motorin ve benzine zam geliyor

Utku Ayyarkın, doğayı koruma ve geri dönüşümdeki hassasiyetlerine değinerek, son bir yılda 470 tona yakın atığı geri dönüşüme kazandırdıklarını aktardı.

Daha önce Türkiye'nin en geniş yüzde 100 elektrikli araç filosunu kurduklarını ve mevcut araçları yenilemeye başladıklarını kaydeden Ayyarkın, elektrikli araç ve elektrikli forklift kullanım oranlarının artırılmasına yönelik çalışmaları sürdürdüklerini anlattı.

Ayyarkın, 140 binden fazla ağaç diktiklerini, kısa süre önce Ege Orman Vakfı ile iş birliği sayesinde 16 bin çalışan adına 16 bin adet fidan bağışladıklarını belirterek, çalışanlar ve ailelerine çevre ve gönüllülük bilinci aşılamayı sürdürdüklerini bildirdi.

Doğa Dostu Araslar Kıyı Temizliği Projesi, Birleşik Krallık merkezli Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Mükemmellik Ödülleri'nde (The International CSR Excellence Awards) Uluslararası Sosyal Sorumluluk Mükemmellik Ödülü'ne değer görülmüş, Uluslararası Stevie Ödülleri'nde ise kurumsal sosyal sorumluluk kategorisinde ödül kazanmıştı.