Eski AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Ramazan Satılmış’ın imamlara yönelik ‘Taverna ve Tavernacılar’ başlıklı sosyal medya paylaşımına tepkiler sürüyor.  Satılmış, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘1980’li yıllarda gece kulüplerinde veya gazinolarda taverna müzik eşliğinde yemek yenen alanlar vardı. Sahnede şarkı söyleyen sanatçı ara sıra dinleyicileri "Oooo Ali Beyler de aramızdaymış, Oooo Mustafa Beyler de buradaymış" şeklinde selamlardı. Gazino havasına uygun ve yakışan diyaloglardır bunlar. Ve bu işi yapanlara da tavernacı denirdi. Şimdilerde Müslümanların ibadet amaçlı özellikle sünnet Mevlütlerinde buna benzer diyaloglara şahit olmaktayız. Sözde İmam sırf yalaklık adına ‘Ooo falaca partili il başkanı veya ilçe başkanı da aramızdaymış. Oooo ……şti ltd nin sahibi falanca da aramızdaymış’ gibi anonslar ederek cemiyetlerimizi tam bir tavernaya dönüştürüyorlar. Efendim bunlara imam falan denmez, dense dense tavernacı denir. İmam gazino sanatçısı gibi niye anons eder anlamış değilim. Mevlüte gelenlerin ‘Bu ne yaaa’ diyerek ve homurdanarak alanlardan çıktığına şahit oluyoruz. Bu rezilliği kim durdurur bilmem ama ‘Sözde imam’ efendiye bunun bir soytarılık olduğunu ve de ihanet olduğunu birerlerinin söylemesi gerekiyordu vesselam’ ifadelerini kullanmıştı.

"TAVERNACI İMAM" TEPKİSİ   

Diyanet-Sen Aydın Şube Başkanı Süleyman Marankoz, imamlara yönelik paylaşımlarından dolayı  Eski AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Ramazan Satılmış’a yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Marankoz “Her geçen gün sosyal medya üzerinden dine, din görevlilerine kutsal değerlerimize yönelik eleştiri sınırlarını aşan, hakaret içerikli paylaşımlar din görevlilerimizi oldukça rahatsız etmektedir.” Dedi.

Marankoz’un açıklamalarının tamamı şöyle;  İmam-Hatiplik  sadece bir meslek değildir. İmam-Hatiplik aynı zamanda tüm insanlığa muhabbetle bakabilmektir. Önce insan, sonra Müslüman ve daha sonra İmam-Hatip olmaktır.  İmam-Hatiplik Peygamber mesleğidir. Onun yerine geçenler nasıl bir görev ifa ettiklerinin farkında olarak o makama geçmektedir. Durum böyleyken mevlüt okuma adabında uygunsuz bir davranış sergileyen bir İmam-Hatip nedeniyle sosyal medya üzerinden tüm İmam-Hatiplerin tavernacı ilan edilmesi, o paylaşım nedeniyle yerel bir gazetenin “Yalaka imamlara sataştı” başlığı ile bunu haberleştirmesi eleştiri sınırlarını aşan, bir kişinin yaptığını tüm İmam-Hatiplere mal eden çok yanlış bir yaklaşımdır. Nasıl ki başka meslek grubundan bir kişinin yaptığı yanlışlık o mesleği icra eden herkese mal edilemezse tek bir din görevlisinin yaptığı hata nedeniyle de İmam-Hatipler bu şekilde itham edilemez. Gerek sosyal medya üzerinden gerekse basın yolu ile kimsenin din görevlilerimizi bu şekilde rencide etmeye, aşağılamaya hakkı yoktur. Yaptığı paylaşımla tüm İmam-Hatiplerimizi bu şekilde zan altında bırakan eski AK Parti Nazilli ilçe Başkanı Ramazan Satılmış’ı ve onun sosyal medya paylaşımını haberleştiren yerel gazete yetkililerini bu paylaşımlarından dolayı kınıyor derhal İmam-Hatiplerimizden özür dilemeye davet ediyoruz.