İYİ Parti Söke'de toplu istifa İYİ Parti Söke'de toplu istifa


CHP Aydın İl Kongresi ‘değişim’ polemiğine sahne oldu.
Kongrede söz alan CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, seçim yenilgisinde sorumluluğun sadece Kemal Kılıçdaroğlu’na mal edilemeyeceğini savundu. 
Değişimlerin kişilerle değil, kurullarla olacağını ifade eden Yıldız, “Değişim bir kişiyle olmaz. Değişimler tüzük ile olur. Bu nedenle önümüzdeki 4 ve 5 Kasım’da Büyük Kurultayımız var. Buradan müjde veriyorum, 25-26 Kasım’da da tüzük kurultayımız var. Asıl değişimi orada yapacağız. Buradan bütün kadınlara sesleniyorum; bundan sonra fermuar sistemi gelecek. 1 erkek, 1 kadın aday olacak. 25-26 Kasım’daki tüzük kurultayımızda devrim yapacağız. Önümüzde çok önemli bir yerel seçim var. Kurultayda, kongrelerde herkes düşüncesini söyleyebilir. 0CHP’nin tüm üyelerine ve başkanlarına inanıyorum. Kurultaydan sonra Genel Başkanımızın önderliğinde, tüzük kurultayımızı yapacağız. Sonra kol kola girip bütün Aydın’ı sokak sokak gezeceğiz” dedi. 
“KİMSE PARTİLİSİNE TAŞ ATAMAZ”
Daha sonra söz alan CHP Parti Meclisi üyesi ve Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ise son seçimde beklemedikleri bir yenilgi aldıklarını söyledi. Bu aşamada, “Ya bir yol bulacaksınız ya da bir yol açacaksınız” diyen Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu mesele parti içerisinde hiçbir kardeşimizin birbirine düşmanlık yapma meselesi değildir. Bu mesele, hiçbir arkadaşımızın kendine pozisyon yaratma ya da kapma meselesi değildir. CHP bunların toplamından daha büyük bir partidir. Bu mesele, CHP içerisinde birilerini tek başına sorumlu yapma meselesi değildir. Eğer öyle anlaşılıyorsa ya yanlış anlaşılmıştır ya da yanlış anlatılmıştır. Başarının mükafatı hepimizin, başarısızlığın da sorumlusu hepimiziz. CHP özeleştiri kültürünün, kendini yeniden inşa etme kültürünün var olduğu bir partidir. Onun için bazı ifadeleri sürçü lisan olarak düşünüyorum. CHP’de hiç kimse ne Genel Başkanımıza ne de bir başka partilimize taş atma niyetinde değildir. Taş atmamıştır, atmaz, atamaz da. 
Ön seçimi tüzükte yeniden getireceğiz diye birçok şey söyleniyor. Söylememiz gereken şu; tüzükte zaten ön seçim var. Tüzükte ön seçim kalkmadı. Sadece partiye ön seçim iradesini getireceğiz. Yani partinin her kademesinde tüzükte yazan ön seçimle ilgili maddeyi vurgulama konusunda partinin yetkili kurullarında o iradeyi yerleştireceğiz. Yerleştiremiyorsak o kurullara o iradeye sahip biçimde yeniden düzenleyeceğiz. Yapmaya çalıştığımız şey bu.”
Bu sırada Tezcan’ın konuşması, daha önce ön seçimi kendisinin engellediği iddiasıyla kesilerek protesto edildi.