Aydın Kulis'e açıklama yapan Çankır, seçim takvimi belirlendiğinde İl Başkanlığından istifa edip milletvekili adaylığı için başvuru yapacağını söyledi. 

2023 milletvekili seçimi öncesinde milletvekili aday listeleri ile ilgili tahminler ve kulisler her geçen gün hareketlenirken, hangi İl ve İlçe Başkanlarının istifa edeceği de Aydın siyasetinin ana gündemlerinden biri oldu. 
İzleyeceği yol haritası en merak edilen isimlerden biri de CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır'dı.
Çankır, kamuoyunun merak ettiği soruların yanıtlarını, Aydın Kulis'e açıkladı. 
Seçim takviminin henüz netleşmediğini hatırlatan Ali Çankır, milletvekili adayı olmak isteyen örgüt yöneticilerinin görevi bırakması sürecine ilişkin bilgi verdi. Çankır, 
"Önceki yıllarda tecrübelerimiz bize şunu gösteriyor. Bu seçime üç kay kadar olan bir süreç oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam da yüksek seçim kurulu yasasında o süre 45 gün ya da 2 ay olmalı ancak siyasi partiler kendilerine göre bir takvim belirliyor bugüne kadar CHP normal yasasında daha öncesinde bir takvim belirledi. Bu da ortalama üç ay oluyor. Şu an için öyle bir takvim söz konusu değil" dedi. 

Aydın Kulis'in "Takvim belirlendiğinde istifa edecek misiniz? Milletvekili adaylığı için başvuru yapacak mısınız?" sorusu üzerine Ali Çankır, "İstifa edeceğim. O gün geldiğinde istifa edip başvurumu yapacağım" ifadelerini kullandı.

çankır