Köşk Belediyesi ile Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği’nin (TAP) ortak projesi kapsamında, ilçe genelindeki okullar arasında atık pil toplama yarışması düzenlendi. İlçe genelindeki okullar arasında yapılan Atık Pil Toplama yarışmasında Altıeylül Ortaokulu, 100.Yıl Atatürk ilkokulu, Başçayır Ortaokulu, Çiftlik İlkokulu, Yavuzköy İlkokulu ve Beyköy Polis Abla İlkokulu öğrencileri tarafından 373 kilogram atık pil topladı. Yarışmaya giren okullar arasında Altıeylül Ortaokulu öğrencileri 63 kilogram atık pil toplayarak yarışmanın birincisi oldu.

İlk yarışmada 373 kilo atık pil toplandığına değinen Başkan Güler, hediyelerini takdim ettiği okullarda, önümüzdeki yıl yapılacak etkinlikte bu hedefin 1.000 kilonun üzerinde olması için öğrencilerden atık pil toplama sözü aldı.

AMACIMIZ DAHA YAŞANABİLİR BİR ÇEVREYİ GELECEK NESİLLERE MİRAS BIRAKMAK

Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler , okul bahçesinde düzenlenen törenle ilçe genelinde 50 kilogram atık pil toplama barajını geçerek kampanyaya destek veren öğrencileri kutlayarak öğrencilerin top seti hediyelerini takdim etti. Bu güzel ve anlamlı etkinlikte öğrencilerle bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Güler; “Atıkların ayrıştırılarak toplanması, Sıfır Atık Projesi’nin de bir kolu olan ve geri dönüşüm işleminde tekrar işleme alınan önemli metallerden biri olan pildeki metaller, geri dönüştürülerek tekrar kullanılabilen parçaların en önemlilerinden bir tanesi. Bu etkinliklerin gerçekleşmesindeki esas amacımız, kullanım ömrü biten pilleri atık pil kutularına atarak su ve toprak kirliliğinin önüne geçmek; böylelikle hem insan sağlığını korumak hem de gelecek nesillere daha temiz daha sağlıklı ve daha yaşanabilir bir çevre miras bırakmak. Köşk Belediyesi olarak geçen yılın ekim ayında okullarımıza atık pil toplama kutularını dağıtımını gerçekleştirmiştik. Ülkemizin geleceğini olan çocuklarımız anlamlı bir çalışma yaptılar ve altı aylık bir zaman diliminde ilçemizde 373 kilo atık pili toplayarak geri dönüşüme kazandırmayı başardılar. Bizde emeklerine katkı sağlamak, önümüzdeki eğitim yılında ve atık pil toplama yarışması dönemlerinde tüm öğrencilerimizi ve okullarımızı da kampanya teşvik etmek amacıyla öğrencilerimize hediyelerimizi takdim etmek için okullarımızı ziyaret ettik. Özverili çalışmalarından dolayı öğrencilerimiz başta olmak üzere yarışmaların yürütülmesinde emeği olan tüm öğretmenlerimize ve personellerimize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Okullarda toplanan atık piller, belediye ekiplerince 20 kilogramlık paketler halinde hazırlanarak, İstanbul’da bulunan Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) geri dönüşüm tesisine gönderildi.

KÖİK