banner47

Meteorolojiden puslu hava açıklaması

Aydın’da etkili olan puslu havayla ilgili meteorolojiden açıklama geldi. Orman yangınları ve toz taşınımı nedeniyle oluşan durumun akşam saatlerine kadar süreceği bildirildi. 

Meteorolojiden puslu hava açıklaması
banner68

Yaklaşık bir haftadır devam eden orman yangınlarını söndürme çalışmaları aralıksız devam ederken, yangının etkileri Aydın’ın merkez ilçesi Efeler’de de etkisini göstermeye başladı. Sabah saatlerinde işlerine gitmek için sokağa çıkan Aydınlıları puslu bir hava karşıladı. 
Çeşitli noktalardaki orman yangınlarının dumanı hava sıcaklıkları ve rüzgarın etkisi ile Efeler’e kadar ulaştı. İlçe merkezinin üzerine çökerek güneşin önünü de kapatan dumanlar, gökyüzünde turuncu bir renk oluşmasına sebep oldu.
METEOROLOJİ UYARDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Bugün ilk saatlerden itibaren rüzgarların batı ve güneyli yönlere dönmesi ile ülkemizde ve Avrupa’da hafta boyunca çıkan orman yangınlarının oluşturduğu duman ve partikül madde kirleticiler ile Afrika üzerinden gelen toz taşınımı İzmir, Aydın, Manisa, Çanakkale ve Balıkesir’de etkili olmaktadır. 
Bu durum havada dumanlı ve puslu bir görüşe ve atmosferin optik parlaklığında düşüşe neden olmaktadır. Söz konusu meteorolojik durum, bölgemizde bugün gece saatlerinden sonra etkisini kaybedecektir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 13:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER