Eski ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın, mevcut Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’e yönelik, “hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat etmek” suçundan 1,5 yıldan 6 yıla kadar hapsi istendi.

(Naci ERİŞ)

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) rektörü Osman Selçuk Aldemir'e yönelik iftira iddiasıyla eski ADÜ rektörü Cavit Bircan'ın da aralarında bulunduğu 5 sanık hakkında açılan davanın üçüncü duruşması görüldü.

Kuşadası İstasyon öğrencilere rahat çalışma ortamı sunuyor Kuşadası İstasyon öğrencilere rahat çalışma ortamı sunuyor

Duruşmada, sanıklar Cavit Bircan, Suat Deniz Ayla Ekin Deniz önceki savunmalarını tekrar ettiklerini söyledi.

Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı.

Savcı mütalaasında, eski ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın kendisini açığa alarak hakkında soruşturma açan Rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’e husumet beslediği, Ayla Ekin Deniz ve Suat Deniz’in ise üniversitede alınan bazı kararlar nedeniyle kazanç kaybına uğradıkları belirtildi.

Mütalaada, iki erkeğin cinsel ilişkisinin yer aldığı görüntüleri elde eden Suat Deniz ve Ayla Ekin Deniz’in, görüntüde yüzü görülmeyen kişinin Osman Selçuk Aldemir olmadığını bilmesine rağmen, Cavit Bircan’ın yönlendirmesiyle sanki oymuş gibi yaymaya başladığı, yapılan haberlerle kamuoyu oluşturulmaya çalışıldığı iddia edildi.

Cumhuriyet Savcısının mütalaasında, Mehmet Özışık’ın da Osman Selçuk Aldemir aleyhinde bir kriminal rapor olmamasına rağmen, sanki rapor varmış gibi haberler yaptığı, sanıklardan Cihan Aydemir’in işten çıkarılması nedeniyle Osman Selçuk Aldemir’e husumet beslediği için bu haberleri yaydığı ifade edildi.

Cumhuriyet Savcısının mütalaasında, Türk Ceza Kanunun 267’nci maddesi gereğince Cavit Bircan, Salih Suat Deniz, Ayla Ekin Deniz, Cihan Aydemir ve Mehmet Özışık hakkında, “Yetkili makamlara ihbar veya şikayette bulunarak ya da basın ve yayın yoluyla, işlemediğini bildiği halde, bir kişi hakkında soruşturma ve kovuşturma başlatılmasını ya da idari bir yaptırım uygulanmasını sağlamak için bir kimseye hukuka aykırı bir fiil isnat etmek” suçundan 1,5 yıldan 6 yıla kadar, sanık Ömer Lütfi Altuntuğ hakkında, ‘Kişilerin özel hayatının gizliliğini görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal etme’ suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istendi.