Aydın’ın Efeler ilçesinde ‘craft’ (zanaat) sektörünün çağa uygun şekilde gelişmesi için yola koyulan Gülşah ve Tuncay Duru çifti, ‘Cadence Aydın/Bulvar Hobi Market’ isimli işyerinde satışa sunduğu çeşitli ürünlerle sanatseverlerin ve dekoratif ürün arayışında olanların dikkatini çekiyor.

Çerçioğlu Hayvan Bakım Merkezi’nde çocukları ağırladı Çerçioğlu Hayvan Bakım Merkezi’nde çocukları ağırladı

Aydın’ın Efeler ilçesinde yaşayan Gülşah ve Tuncay Duru çifti, ‘craft’ (zanaat) sektörünün ilde gelişmesi için açtıkları işyerinde evini dekore etmek isteyenlere, hediyelik eşya arayışında olanlara ve sanatseverlere beğenilen ürünler sundu. 

Eşinin evde hobi olarak başladığı işi, Aydın’da sektör haline getirmeyi düşündüğünü ve kendisinin de bunu desteklemesiyle böyle bir girişimde bulunduklarını ifade eden Tuncay Duru, “Biz bir süre önce bu yola başladık. Eşim yıllarca hobi olarak yapıyordu evde. Tabi bir yerden başladık, insan hep fazlasını istiyor. Bu sefer eğitimlere gitti. Açık öğretimden üniversite eğitimi aldı. Sonra bu işi yapmak istediğini söyledi. Ben de sonuna kadar yanında olacağımı söyledim. Maddi manevi yanında olacağımı belirttim. Yaşadığımız toplumda maalesef kadınlarımız biraz arka planda kalıyor. Biz kadınlarımızın daha çok ön planda olmasını önemsiyoruz” dedi. 

KÜÇÜK ADIMLARLA BAŞLADILAR, KISA SÜREDE YOL ALDILAR

Güçlerini birleştirerek birlikte sanatseverler için güzel bir imkan oluşturduklarını ifade eden Duru, “Eşim yeteneğini ortaya koydu. Ben de 21 yaşından beri esnaflık yapan biri olarak, tecrübelerimi ortaya koydum. Güç birleştirmesi yaptık. Çok da güzel yol aldık. Biz bir yıl önce çok küçük adımlarla başladık. Doğru adımlar attığımıza inanıyoruz. Bir yılda çok iyi yerlere geldik. Biz bu sektörü Aydın’da çağın seviyesine getirmeyi düşünüyoruz. Aydın’ın bu konuda kör kaldığını düşünüyoruz. Halk eğitime giden kursiyerlerin, ama sanal ortamdan ama farklı illerden ürün temin etmeye çalışıyorlar. Biz bunlara Aydın’da erişebilme imkanı sunduk. Amacımız Aydın’ın en uç köşelerine dahi bu hizmeti götürebilmek” diye konuştu. 

“SAĞLIĞA ZARARLI ÜRÜN YOK”

İl bayiliğini aldıkları markadan bahseden Duru, “Markamız, yüzde yüz yerli bir marka. 52 ülkeye ihracat yapan bir firma. Sektöründe gerçekten kendini kanıtlamış. Ürünlerimizin sağlığa hiçbir zararı yok. Hepsi su bazlı. Kokusu yok” ifadelerini kullandı. 

“İNSANLAR GÜNLÜK HAYATIN STRESİNİ ÜCRETSİZ KURSLARIMIZLA ATABİLİR”

İşyerinde isteyenlere ücretsiz boyama kursları verdiklerini söyleyen Duru, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz buradaki ürünlerle boyama eğitimi veriyoruz. Eğitimlerimiz ücretsiz. İlla kursa yazılmaya gerek yok. İsteyen günübirlik de gelebilir. ‘Devamlı kursa geleceğim’ diye bir şey de yok. Bugün gelir beğendiği objeyi alır, ‘Ben bunu boyamak istiyorum, kendi el emeğim olsun’ der, öyle kurslarımız da var. İnsanlar günlük hayattaki stresini burada atabilmeli. ‘Ben de yapabiliyorum’ azmi olmalı insanlarda. Buradaki kursiyerler kadın ağırlıklı. Çeşitli sınıflardan, günlük hayatta bir araya gelemeyecek insanları, burada biz bir araya getirebiliyoruz. Aynı masada bir arkadaşlık kurabiliyorlar.”

CUMARTESİ AÇILIŞ VAR 

Duru çifti, 18 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’da işyerlerinin resmi açılışını yapacaklarını da sözlerine ekledi. Açılışta çeşitli illerden craft sektörünün duayenlerini ağırlayacaklarını ifade eden çift, tüm sanat ve hobi sevenleri davet etti.