Aydın Valiliğinin logosu değişti Aydın Valiliğinin logosu değişti


Oysa bu hastalıklardan korunmak, ilaç kullanmadan doğal yollarla da mümkün. Peki, aşırı sıcaklarda neler tüketmeliyiz? 

(Haber: Yusufhan TORAMAN) 
Yaz mevsiminin gelmesiyle, Türkiye sıcak havanın etkisi altına girdi. Son dönemde Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası “El Nino” Türkiye’de de etkisini iyiden iyiye gösterdi. 
Yapılan ölçümlere göre, Aydın Türkiye’nin en sıcak üç ilinden biri oldu.
Aşırı sıcaklarda güneş ışınlarının doğrudan vücuda teması, çeşitli hastalıklara neden olabiliyor. 
Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde, bu ışına maruz kalan kişilerde cilt lekeleri oluşabiliyor. Ayrıca ani tansiyon düşmesi, bunalma ve vücuda zararlı toksin girişi yaşanabiliyor.
Hastanelerde aşırı sıcaklar nedeniyle çok sayıda hasta müracaatı bulunurken, hastaneye yolunuz düşmeden, bu hastalıklardan bitkisel takviyelerle korunmak mümkün.
Aşırı sıcakların etkisinden korunmak için kullanılabilecek ürünleri anlatan aktar Ahmet Çamoğlu, “Güneş ışınlarından korunabilmek için güneş koruyucu standartlarında bitkisel yağlar kullanabiliriz. Bunların içerisinde kakao yağı, havuç yağı, buğday yağı, kantaron yağı ve hindistan cevizi yağı gibi yağlar bulunuyor. Bu yağlar güneşten gelen zararlı ışınları emme özelliğine sahip. Hem teni güneşten korur hem de bronzlaştırma özelliğine sahip olduğu için teni güzelleştirir. Bunları kullandığımız sürece vücudumuz hem nemli kalır hem sulanma, kabarma gibi durumların önüne geçmiş oluruz” dedi.
“SERİNLEMENİN DOĞAL YOLU BİTKİ ÇAYLARI” 
Bitkisel çözümler sadece güneş ışınlarına karşı değil, bunaltan sıcak havalara karşı da etkili oluyor.  
Aktar Ahmet Çamoğlu “Soğuk suyun içerisine hibiskus çayı, tarçın veya yeşil çayları atarak, yaz ayında vücuttan terleme yoluyla atılan vitamin ve mineralleri geri toplayabiliriz. Bu tarz içecekler hem yararlı olup hem de lezzet olarak da güzeldir. Bu içeceklerin içerisine limon, kızamık şekeri dediğimiz tarçın aromalı şekerler tatlandırıcı olarak ilave edilip tüketilebilir. Bunların yanı sıra çilek, kiraz gibi mevsimsel meyveler kullanılarak değişik tatlar da elde edilebilir. Bu içecekler toksinleri atmakla beraber sıcağın vermiş olduğu o yorgunluk hissini de ortadan kaldırır. C vitamini bakımından zengin içecekler olduğu için vücudu zinde tutar” diye konuştu.