(İSMAİL ÖRS)

Tanık ve mağdur ifadelerinin dinlendiği duruşmada 'Bitcoin Safiye' lakaplı şüphelinin özel bir eğitim kurumundan ekonomi anlamında seminer vermesi için teklif aldığı ortaya çıktı.

Hakkında 27 yıldan 135 yıla kadar hapsi istenen Safiye G.Y., Aydın 8.Asliye Ceza Mahkemesi'nde ikinci kez hakim karşısına çıktı. 27 mağdurdan daha önce ifade vermeyen 6 mağdur ve 3 tanık yaşadıklarını anlattı.

Mağdur ifadelerinde, Safiye G.Y.'nin kendileriyle tanışmasından kısa süre sonra samimiyet kurduğu ve kendisini sanal para konusunda uzman olarak tanıtarak güvenlerini kazanmaya çalıştığı yer aldı.
Bazı mağdurların ifadesinde ise Safiye G.Y.'nin "Milli İstihbarat Teşkilatı'nda (MİT) tanıdıklarım var. Onlar aracılığıyla doğru yatırım tavsiyeleri alıyorum" dediği iddia edildi.

"BENİ VE ÇEVREMİ KULLANDI"
Tanıklardan G.T. ifadesinde, "Ben kuaförüm. Sürekli iş yerime geliyordu. Burada bizimle yakınlık kurdu. Sanal para konusunda uzman olduğunu söyledi. Biz de para yatırdık. Ben şüphelenmeye başladım. Çevreme uyarılarda bulundum. İşimi ve çevremi kullandı" dedi.

DERS TEKLİFİ ALMIŞ
Mahkemede dinlenen mağdur B.Ç.'nin ifadesinde Safiye G.Y.'nin özel bir eğitim kurumundan ekonomi anlamında seminer vermesi teklifi aldığı ortaya çıktı. B.Ç., "Arkadaşım özel okul sahibiydi ve ekonomi alanında seminer verecek birini arıyordu. Ben o dönem Safiye ile tanışmıştım. Arkadaşıma, Safiye'nin ders verebileceği yönünde tavsiye verdim. O da teklif etmiş" dedi. Safiye G.Y.'nin kişilerin güvenini kazanma noktasında özel eğitim kurumundan gelen seminer teklifini de kullandığı öğrenildi.

YENİ EŞ VAADİ
Mahkemede tanık olarak dinlenen E.A. ifadesinde, "Ben Konya'da yaşıyorum. Eşimle tartıştığım için Aydın'a kardeşimin yanına geldim. Kardeşim de mağdurlar arasında. Safiye benle tanıştıktan sonra yardımcı olmak istediğini söyledi. Bir ay boyunca evine temizliğe gittim. Orada bana birikimini kendisine verirsem çok para kazanabileceğimi yeni bir hayat kurabileceğimi söyledi. 200 gram altınımı verdim. 'Kazancınla ev alabilirsin. Yeni hayatın olur. İstersen sana yeni eş bile bulabilirim' şeklinde söylemleri oldu" diye konuştu.

safiye