Türkiye'de her geçen gün artan çocuk istismarlarını önlemek amacıyla kurulan ekip, 9-12 Nisan günlerinde ‘Bir şey söyleyin' sloganıyla hareket günleri düzenleyecek. 'Birlikte çocuk cinsel istismarını önleyebiliriz' diyerek Karanlığı Arala hareketi başlatan ekip, bu kapsamda Aydın’da da farkındalık oluşturacak. 

Dünya İnsani Dayanışma (World Human Relief) Örgütü, tüm Türkiye’de yürütülecek ‘Birlikte Çocuk İstismarını Önleyebiliriz - Karanlığı Arala- #birşeysöyleyin’ Hareketi'ni başlattı. Bu kapsamda 9-12 Nisan 2020 tarihlerinde hareket günleri düzenlenecek. 

Çoğunluğunu psikologların oluşturduğu, üniversite öğrencileri, avukatlar, psikolojik danışmanlar, öğretmenler, psikiyatristler, çocuk doktorları, sivil toplum kuruluşları, yerel medya, belediyeler, muhtarlar, birçok ünlü ve toplumun pek çok kesimin destek verdiği hareket ekibi,  program kapsamında çeşitli etkinliklerle vatandaşları bilinçlendirecek. 
 

“VİCDANİ SORUMLULUK”

Aydın’da da çok sayıda gönüllünün destek verdiği çocuk cinsel istismarını önleme hareketi temsilcilerinden Klinik Psikolog Nilay Konduz Kutbay, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

Çocuk istismarının her geçen gün arttığına vurgu yapan Nilay Konduz Kutbay, “Her gün medyada cinsel istismar haberlerini görüyoruz, yüreğimiz kaldırmadığı için çoğunu okuyamıyoruz. Ancak bu haberleri okumadan geçmek çözüm değil; çözüm için toplumun her kesiminden bireye görev düşüyor. Bu hepimizin vicdani sorumluluğu. Haberlere yansıyanlar buzdağının sadece görünen kısmı. Birçok olay yargıya intikal etmeden veya takipsizlik kararlarıyla kapatılıyor. Çocukların geleceği kararıyor, istismarcının yaptığı yanına kâr kalıyor” dedi. 

“CİNSEL İSTİSMARI ELE ALMAK ZOR”

Çocuk cinsel istismarını önlemenin ilk şartının toplumu bu konuda eğitmek olduğunu söyleyen Kutbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak ülkemizde cinsel istismar hakkında konuşmakta, tanıdık kişilerin çocuğu istismar edebileceğini ailelere anlatmakta hâlâ güçlük çekiyoruz. Ülkemizde cinsellik kavramından bahsetmek bile baskılanıyorken, cinsel istismar olgusunu ele almak ve önleyici faaliyetler yürütmek daha da zor. 
Toplumumuzda karşılaştığımız pek çok zorluğa rağmen, çocuk cinsel istismarını önleme konusunda en kapsamlı çalışma olan, Karanlığı Arala #birşeysöyleyin Hareketi 9-12 Ocak tarihleri olan ilk hareket günlerinde güçlü bir ses getirdi. Toplumun pek çok kesiminden kişiye ulaştık ve ortak bir bilinç oluşturmanın temellerini attık.

Hareketimizin resmi internet sitesi www.birliktecinselistismarionleyebiliriz.org  adresinde çocuğu cinsel istismardan koruma yolları kılavuz bilgiler şeklinde yer alıyor. Aileler bu bilgileri okuyup çocuklarına küçük yaştan itibaren kendilerini korumayı öğretebilirler. Çocukların aileleri tarafından cinsel konularda bilgilendirilmesi, çocuk-ebeveyn arasındaki güven ilişkisini güçlendirir. Çocukların doğru bilgilerle bilinçlendirilmesi, istismarcıların da cesaretini kırar. Çocuklar cinsel istismarın ne olduğunu; kendilerine yapılanın suç olduğunu; onlara cinsel amaçlı yaklaşan birini reddetmeye, ihbar ve şikayet etmeye hakkı olduğunu bilirlerse, istismara karşı kendilerini koruyabilirler.”

SESLERİNİ SOSYAL MEDYADAN DUYURACAKLAR 

Hareket günlerinde yapılacak etkinliklerin koronavirüs nedeniyle iptal olduğunu ancak sosyal medya üzerinden çalışmalar yapılacağını belirten Kutbay, şu ifadeleri kullandı: 

“Çoğunluğunu psikologların ve psikoloji öğrencilerinin oluşturduğu hareketimizin farklı meslek dallarından da destekçileri var. Psikiyatristler, çocuk hekimleri, psikolojik danışmanlar, hemşireler, akademisyenler, avukatlar, sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler, gazeteciler, sanatçılar, esnaflar, sosyal medya uzmanları, belediyeler, muhtarlar, sivil toplum örgütleri ve daha birçoğu…

9-12 Nisan tarihlerindeki etkinliklerimiz için erkenden hazırlığa başlayıp çok yol almışken, COVID-19 salgını ortaya çıktı. Seminer, panel, afiş asma, stant açma, broşür dağıtma, gösteriler, TV programları, bisiklet turu, resmi ziyaretler gibi pek çok etkinliğimiz ne yazık ki iptal oldu. Ancak sosyal medya aracılığıyla sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.

İkinci hareket günlerimiz olan 9-12 Nisan tarihlerinde tüm anne babaların ve destekçilerimizin worldhumanrelief instagram sayfasındaki canlı yayınları izlemelerini tavsiye ediyorum.

Yapılan her türlü paylaşım bizim için çok önemli. Bilgilendirici sosyal medya içerikleri İnstagram, Facebook, Twitter, Whatsap durumları ve gruplarında paylaşıldıkça çok daha fazla kişiye ulaşacağız.   

Bu sessiz salgını ancak böyle kitlesel bir hareketle önleyebiliriz!”