İYİ Parti Aydın İl Başkanı Recep Taner, Yeşil ve Sol Parti (HDP) adaylarının açıkça oy istediği Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili “HDP’nin olduğu yerde biz olmayız” demişti. Taner’in bu sözleri, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklemeyecekleri şeklinde yorumlanmıştı.

Taner’in sözleri ittifak içerisinde tepkilere neden oldu.

Bazı kesimler, seçime 10 gün kala bu açıklamaların ittifaka zarar vereceğini belirtirken, bazıları da HDP’nin açıkça Kemal Kılıçdaroğlu için oy istediğini, Taner’in sözlerinin samimi olmadığını ifade etti.

BELEDİYE MECLİS ÜYESİ BOMBALADI

İYİ Parti’den kısa bir süre önce istifa eden İncirliova Belediyesi Bağımsız Meclis Üyesi Şenay Duman ise Recep Taner’e sert sözlerle yüklendi.

Taner’in yıkıcı bir tutum sergilediğini savunan Şenay Duman, “İşi gücü ortalık karıştırmak, ayrım yapmak. İlk seçildiğinde, ilçe teşkilatına geldiğinde (İYİ Parti İncirliova İlçe Başkanlığı) söyledi, 'Asla Aydın dışından kimseyi milletvekili seçmeyeceğiz, doğuluları buraya koymayacağız' diye. Oyla başkan yardımcılığına seçilen kişiyi bile doğulu diye istemedi. Bu size ne kazandırdı ki? Oy sayınız Aydın'da ne kadar düştü. Keşke Meral Akşener gibi yapıcı olsaydınız, yıkıcı değil” dedi.