(Haber: Yusuf Yıldız)

Altınokta Körler Derneği Aydın Şubesi, 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü nedeniyle Atatürk Kent Meydan’ında basın açıklaması gerçekleştirdi. Altınokta Körler Derneği Aydın Şube Başkanı Bayram Özen yaptığı açıklamada, “1963 yılından bu yana 15 Ekim tarihi körlerin özgürlüğünün ve bağımsızlığının sembolü olan Beyaz Baston Körler Güvenlik Günü olarak kutlanmaktadır.

Bugün de görme engellilerin beyaz bastonunu kullanarak sokaklarda özgürce dolaşabilmelerinin önünün açılması ve kamu kurumlarında yapacak oldukları işlerinin hiç kimseye ihtiyaç duymadan ve hiç kimseye minnet etmeden özgürce gerçekleştirilebilmesinin kutlandığı bir gündür. Biz, görme engelliler için beyaz bastonu özgürlüğün ve bağımsızlığın sembolü olarak nitelendiriyoruz” ifadelerine yer verdi.

Beyaz bastonun maliyetinin 320 TL olduğunu belirten Özen,

“Devlet bunun reçeteye yazılması halinde 22 TL’sini karşılıyor. Geriye 298 TL’si kalıyor. Bir görme engelli bastonu aldıktan bir saat sonra bile bastonunu bir kaza sonucu kırabiliyor. Dolayısıyla birçok engelli arkadaşımızın ekonomik durumunun yetersiz olması, ekonomik bağımsızlığının olmaması ve istihdam olanaklarından yoksul olması nedeniyle karşılayabilme durumu söz konusu değil. Beyaz baston ücretinin tamamı karşılanmalı. Karşılanmadığı takdirde sürekli olarak görme engelli arkadaşlarımız için kampanyalar düzenliyoruz. Beyaz bastonun kırılması an meselesi. Bastonumuz kırıldığı zaman reçeteye yazılmasını talep ediyoruz” dedi.

SİTEE-4