“Bu kentte yaşayan tüm canlılardan sorumluyum” diyerek göreve gelen ve ilk icraat olarak Kuşadası sahilinde yıllardır faaliyet gösteren faytonları kaldıran Başkan Ömer Günel, 5 yıl boyunca 'kentin patili sakinleri' ve ‘can dostlar’ olarak adlandırdığı hayvanlar için yeni projeler üretmeyi sürdürdü.

İŞE FAYTONLARI KALDIRARAK BAŞLADI 

Can dostları kent yaşamının ayrılmaz bir parçası olarak gören ve hayvan dostu politikalarıyla tüm Türkiye’ye örnek olan Başkan Ömer Günel, göreve geldiği 2019 yılının Nisan ayında ilk iş olarak Kuşadası sahilinde 8 yıldır faaliyet gösteren faytonları kaldırdı. Faytonlarda kullanılan atları emekliye ayıran Başkan Ömer Günel, bu kararı ile İzmir, Antalya gibi kentlere de oldu. Basında ve sosyal medyada geniş yer bulan bu karar, hayvan severler tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandı.

7/24 HAYBULANS HİZMETİ  

Başkan Ömer Günel, faytonları kaldırma kararının ardından sokak hayvanları için büyük önem taşıyan Haybulans hizmetini başlattı. İlki 2019 yılının Mayıs ayında, ikincisi ise 2021 yılının Nisan ayında hizmete başlayan Haybulans araçları mesafe gözetmeksizin Kuşadası'nın en ücra köşelerine kadar giderek hasta ve yaralı hayvanları yaşama döndürdü. İki veteriner hekim ile uzman personelin görev yaptığı tam donanımlı Haybulans araçları, 5 yılda 78 bin 669 hasta veya yaralı sokak hayvanına ilk müdahalede bulunarak yaşama tutunmalarını sağladı. Haybulans ekiplerinin gösterdiği özverili çalışma, hayvan severler başta olmak üzere tüm kent sakinleri tarafından takdirle karşılandı.

CAN DOSTLAR DEFİN ALANINDA HUZURLA UYUYOR

Başkan Ömer Günel’in hayvan severlere verdiği söz üzerine, göreve geldiği 2019 yılının Eylül ayında açtığı Can Dostlar Defin Alanı kentte önemli bir ihtiyacı giderdi. Yeniköy yolu üzerinde 700 metrekarelik alanın Can Dostlar Defin Alanı adıyla sahipli evcil hayvanlar için mezarlık olarak düzenlenmesini sağlayan Başkan Ömer Günel, uzun yıllar boyunca aynı evi paylaştığı evcil hayvanını kaybeden ve defnedecek alan sıkıntısı çeken hayvan sever kent sakinlerini çok sevindirdi.  Açıldığı 2019 yılından bu yana 1182’si köpek, 683’ü kedi, 6’sı tavşan, 2’si hamster olmak üzere toplam 1273 sahipli evcil hayvanın defnedildiği Can Dostlar Defin Alanı, evcil hayvan sahipleri tarafından istenildiği zaman ziyaret edilebiliyor ve dileyen hayvan sahibi kaybettiği can dostu için mezar taşı yaptırabiliyor. Sahipsiz sokak hayvanları için ayrı bir bölümün de bulunduğu Can Dostlar Defin Alanı’nın temizliği ve bakımı, Kuşadası Belediyesi ekipleri tarafından her gün düzenli olarak yapılıyor.

EVCİL HAYVAN REHABİLİTASYON MERKEZİ BÜTÜNÜYLE YENİLENDİ

Göreve gelmesi ile birlikte Aydın Büyükşehir Belediyesi ile yaptığı protokolle sorumluluğunu paylaşmaya başladığı Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nin koşullarını her geçen gün çok daha iyi bir duruma getiren Başan Ömer Günel, merkezin dileyen hayvan severler tarafından internet üzerinden 7/24 canlı olarak izlenmesini de sağladı.  Başkan Ömer Günel, merkez bünyesinde açtığı Kedi Tedavi Ünitesi ile de hayvanlara duyduğu sevgiyi bir kez daha ortaya koydu.

KEDİ TEDAVİ ÜNİTESİ

Kuşadası Belediyesi, 2022 yılında hasta ve yaralı sahipsiz kedilerin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda tedavi edilebilmesi için merkez bünyesinde kedilere özel bir ünite de oluşturdu. 110 metrekarelik tesiste aynı anda bakıma muhtaç ve hasta 150 kedi tedavi edilebiliyor.

KEYİFLİ BİR YAŞAM ALANINA DÖNÜŞTÜ

Kedi Tedavi Ünitesi’nin yapımı ile eş zamanlı olarak Kuşadası Belediyesi tarafından Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nde başlatılan yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla konuk edilen can dostlar için çok daha sağlıklı ve güvenli bir ortam oluşturuldu. Fen İşleri Müdürlüğü ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin eş zamanlı gerçekleştirdiği bakım ve onarım çalışmaları kapsamında alt yapısı bütünüyle yenilenen merkezdeki hayvanların kaldığı padoklar onarılarak sayıları artırıldı. Gölgeliklerin sayısının da artırıldığı merkeze at ve eşekler için bir bölüm daha eklendi.

TEDAVİLERİ İÇİN HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

Son 5 yılda 9966 kedi ile 5770 köpeği tedavi ederek sağlığına kavuşturan Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, yenilenen alt ve üst yapısı kadar her geçen gün iyileştirilen tıbbi olanakları ile de tam donanımlı bir hayvan hastanesi olarak hizmet vermeye başladı. Kedi Tedavi Ünitesi’nin ardından doğru teşhis ve tedavi için gerekli teknik cihazlarla güçlendirilen merkez, bünyesine eklenen röntgen, hemogram, kan sayım cihazı, özellikle yavru hayvanlar için büyük önem taşıyan tam donanımlı yoğun bakım üniteleri ve ameliyathanesi ile geçmişte yapamadığı pek çok tıbbi müdahaleyi yapabilir duruma geldi. Kısırlaştırma faaliyetlerini sürdüren merkezde 2019 yılından bu yana 3062’si köpek, 8775’i kedi olmak üzere toplam 11 bin 837 hayvan kısırlaştırıldı. 

ZİYARETÇİLERİNİ RENGÂRENK KARŞILIYOR

Öte yandan merkezde, Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri tarafından başta çocuklar olmak üzere hayvan sever kent sakinlerinin rehabilite edilen kedi ve köpeklerle daha keyifli bir ortamda vakit geçirmesine olanak sağlayacak şekilde çevre ve peyzaj düzenlemesi gerçekleştirildi. Hayvanların kaldığı padok, merkez binası ve kedi tedavi ünitesinin duvarları ise Kuşadası Belediyesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren restoratör ve konservatör Venüs Şahin ile Çağla Cansın Karaman tarafından farklı renklere boyandı. Çeşitli desen ve ilistürasyonlarla daha da renklendirilen Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’nin duvarlarında şiir dizeleri ve sözlere de yer verildi.

Başkan Ömer Günel-1

ŞİFA VEREN NOTALAR YÜKSELİYOR

Çok daha fazla hayvanın hayata tutunmasına olanak sağlayacak fiziki ve teknik olanakların yanı sıra 3 uzman veteriner, 8 veteriner teknikerinden oluşan profesyonel ve hayvan sever kadrosu ile şifa dağıtan Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, son olarak müzik yayını ile de notaların tedavi edici ve sakinleştirici gücünden yararlanmaya başladı. Tedavi edilen hasta veya yaralı kedi ve köpeklerin yaşadığı kaygı, stres, korku gibi durumları azalttığı düşünülen müzik yayını, hayvan severleri de oldukça memnun etti.

GÜNDE 200 KİLOGRAM MAMA ÜRETİLİYOR

Kuşadası Belediyesi, 2022 yılında sokak hayvanları için kompost teknolojisi kullanarak başladığı mama üretimine başladı. Kuşadası Belediyesi bünyesinde kurulan özel bir ekip, restoran, kafeterya, otel ve zincir marketlerden temin ettiği gıda ürünlerine faydalı enzimler ekleyerek sokak hayvanları için her gün ortalama 200 kilogram mama üretmeyi sürdürdü. Bugüne kadar üretilen 126 ton mama, vakumlu poşetlerle Kuşadası Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezine, sokakta yaşayan hayvanların beslenmesinde kullanılmak üzere Kuşadası Belediyesi’nin hizmet binalarına ve talep eden hayvan severlere ulaştırıldı.

Sokak Hayvanlari Kısırlastirma (1)

KEDİ KISIRLAŞTIRMA MERKEZİ

Kuşadası Belediyesi son olarak kentte yaşayan hayvan severleri sevindiren yeni bir uygulamayı daha yaşama geçirdi. Kent merkezinde Kedi Kısırlaştırma Merkezi açan hayvan dostu Kuşadası Belediyesi, vatandaşların getirdiği sokak kedilerini ücretsiz kısırlaştırmaya başladı. Sokakta yaşayan minik can dostlarının kontrol dışı üremelerinin önüne geçerek sağlıklarını korumak amacıyla Marina karşısında bulunan Ada Kültür Merkezi bahçesinde açılan merkezde bugüne kadar 900’ün üzerinde kedi kısırlaştırıldı.

Evcil Hayvan Rehabilitasyon Merkezi (1)

KÖPEK EĞİTİM PARKLARI

Köpeklerin sahipleriyle birlikte şehir ortamında daha keyifli ve özgür zaman geçirebilecekleri eğitim ve oyun alanları olarak tasarlanan 2 parkın kente kazandırılması da Kuşadası Belediyesi tarafından yaşama geçirilen ve memnuniyetle karşılanan örnek çalışmalar arasında yerini aldı. Türkmen ve Kadıkalesi mahallelerinde bulunan köpek eğitim parkları, doğal çim kaplı zeminleri, oyun üniteleri ve dinlenme alanları ile evcil hayvan sahiplerinin gözdesi haline geldi.

#ilangovtr Basın No ILN01981697