Başkan Hakan Karakuş yaptığı açıklamada,

“Milli Mücadele meşalesinin ilk yakıldığı, milli ruhun canlandırıldığı, Ege Bölgesi’nin incisi, efeler diyarı Aydınımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100 üncü yıldönümünü kutlamanın mutluluğu, gururu ve heyecanı içerisindeyiz.

Aydın tarihinde Milli Mücadele’de Kuvayi Milliye’nin kurulduğu ve bu sürecin en canlı yaşandığı coğrafyadır. İlk direniş hareketleri asker-sivil burada gelişerek hayat bulur. Aydın Efesiyle, kadınıyla birlikte çete savaşlarına katılarak derme çatma silahlarla Aziziye (Çamlık), Erbeyli ve Malgaç baskınlarını gerçekleştirirler. Dünyada ender görülen bir baskınla Aydın’ı Yunanlılardan geri alınır.

Yörük Ali Efe’ye bağlı olarak Çineli Hacı Süleyman, Kıllıoğlu Dokuzun Mehmet Efe, Molla İbrahim, Mesutlulu Mesten Efe, Ortacıklı Mehmet Efe, Kara Durmuş, Danişmentli İsmail Efe, Hacı Ahmet, Kerim Çavuş, İsmail Efe, Teke İmamoğlu, Tavaslı Mustafa ve Sancaktar Efe yörede Yunanlılara karşı birleşir bunların arasında kadınlarda vardır. İmamköylü Çete Ayşe, Emire Ayşe, Ayşe Çavuş (Mehmet Çavuş) ve Çiftlikli Kübra silaha sarılan kadınlardandır.

Ecdadımızın tarihe yazdığı bu kahramanlık destanını gençlerimizin beyinlerine tarihimizin en büyük derslerinden birisi olarak nakşetmeliyiz. Aydın ilimiz ve ilçelerinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünde bu mücadele ruhunu yeniden her alanda canlandırmalıyız. Yaşadığımız tarihi süreçlerden ders alarak gençliğimize mücadele ruhu aşılamalı ve Memleketimizi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği yüksek medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Efeler diyarı Aydın'ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutluyor; Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit, gazi ve kahraman efelerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” dedi.

ülkü