Sadece kadınların istihdam edildiği %100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’nda  son teknoloji makinelerle hijyenik koşullarla tüketime hazır hale getirilen; enginar, şevketibostan, erişte, deniz börülcesi, kaya koruğu, deniz fasulyesi, domates sosu, kurutulmuş domates, nar ekşisi, makarna sosu, kekik suyu, kestane şekeri gibi çok çeşitli gıda ürünleri Efe Bakkal raflarında yerini almaya devam ediyor. İlçenin tarım ürünlerine katma değer sağlayan proje aynı zamanda toplumsal dayanışma ve cinsiyet eşitliği konularına da önemli katkılarda bulunuyor. Türkiye’nin dört bir yanından kadın kooperatifleri ile kadın girişimcilerin ürettiği çok sayıda ürün de değerinde satın alınarak Efe Bakkallarda vatandaşların beğenisine sunuluyor. 

3-88

“EFE BAKKALLAR SADECE ALIŞVERİŞ NOKTASI DEĞİL TOPLUMSAL DEĞERİMİZDİR”

Efeler Belediyesi’nce ilki Girne Mahallesi’nde hizmete açılan ve yoğun ilgi sebebiyle ikincisinin Adnan Menderes Bulvarı’nda hayata geçirildiği Efe Bakkallarla ilgili konuşan Başkan Atay, “Efe Bakkal projemizle yerel ekonomiyi desteklemenin yanında, kadın girişimciliğini teşvik etme ve Efelerli hemşehrilerimize sağlıklı ve uygun fiyatlı gıdayı sunma amacımızı gerçekleştirdik.  Kadınların, çocukların ve tüm Efeler halkımızın mutlu olduğu bir ilçe için sosyal sorumluluk projelerimizle, sadece belediyecilik görevimizi yerine getirmekle kalmıyor, aynı zamanda kadınların ekonomik hayata katılımlarını desteklemek için önemli adımlar atıyoruz. Bu nedenle kadınların el emekleriyle üretilen ürünlerin satıldığı Efe Bakkallar sadece bir alışveriş noktası değil, aynı zamanda bir toplumsal değerdir. Bu değeri hep birlikte büyüterek, güçlü bir Efeler inşa etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

2-124

1-179

*******************************************************************************

EFELER’DE BİLGİYE ULAŞMANIN KONFORLU HALİ: “KİTAP KAFELER”

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla hizmete sunduğu Kitap Kafeler, kenti bilginin ışığıyla aydınlatmayı sürdürüyor. 

Göreve başladığı 2019 yılından itibaren kenti; bilginin zenginliği, paylaşmanın yakınlığı, dayanışmanın gücü, fırsat eşitliğinin adaleti ile donatan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın şehre ve topluma en büyük armağanlarından biri Kitap Kafeler oldu.  

Bilgiye kıymet veren ve onun zenginliği ile büyük hayaller kuran öğrenciler; birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyor. Kentte öğrencilerin sınavlara hazırlanabileceği ders çalışmaya elverişli alanların olmaması, kitap satın almanın da ekonomik açıdan zor olduğu günümüzde Başkan Atay, bu problemlerin hepsini tek bir proje ile çözdü; 2021 yılının Ocak ayında Kitap Kafelerin ilk kurdelesi kesildi. 

1-180

GENÇLERİN İKİNCİ EVİ OLDU

Çocuk kitaplarından dünya klasiklerine binlerce kitabın yer aldığı kütüphanesi, internet bağlantılı bilgisayarları, nezih ortamı ve çeşitli ikramlar ile kitap okumak ve bilgiye ulaşmak isteyen her yaştan vatandaşın Efeler’deki adresi Kitap Kafeler oldu.

Gençlerden yoğun ilgi gören Efeler’in bilgi yuvaları; kitap okumak, araştırma yapmak, hatta zihnini ve bedenini kitapların ayrıcalıklı dünyasında tazelemek isteyen her yaştan vatandaşı konforlu ve güvenli ortamlarında ağırlamaya devam ediyor. 

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, 2 yıl gibi kısa bir sürede Kitap Kafeler’in sayısını 14’e yükseltti. Her mahallede bir Kitap Kafe açma sözü veren ve bu hedefine her gün biraz daha yaklaşan Başkan Atay, “Siz talep ederseniz her sokağa bir Kitap Kafe açarım” cümlesi ile gençleri müjdeledi. 

2-125

BAŞKAN ATAY: “GENÇLERE EN BÜYÜK MİRASIM KİTAP KAFELER”

Türkiye’de bir belediye tarafından açılan ilk Kitap Kafe projesi olma özelliği taşıyan ve kentin en anlamlı mekânlarından olan Kitap Kafeler’in kuruluş amacı hakkında konuşan Başkan Atay şunları söyledi, “Öğrencilik yıllarımda sıklıkla kitaba ve bilgiye ulaşmakta güçlük yaşıyordum. Sadece ben değil maddi geliri iyi olmayan birçok arkadaşım da bu sorunla mücadele etmek zorunda kalıyordu. Bu konuda yaşadığım hiçbir sorunu gençlere yaşatmamak için kendime söz vermiştim. Sözümü tutmak için çok çalışıyorum ve çalışmaya devam edeceğim. Benim gençlere ve bilgi meraklılarına en büyük mirasım Kitap Kafeler olacak. Efeler’i ve ülkemizi gençler idare edecek. Gençlerin, ülkemizi bizden daha iyi yönetmeleri ve daha ileriye taşımasının tek yolu, bilgili ve bilinçli olmaları. Paylaşmanın değerini, dayanışmanın gücünü bilmeleri. Birbirlerine saygı duymaları. Kitap Kafeler, tüm bu değerlerin bir arada sunulduğu ve kazanıldığı güzide mekânlar. Efeler’imizin her yeri kitap kokusuyla güzelleşene kadar çalışmaya devam edeceğim.”

3-89

4 H3 A0035V2

#ilangovtr Basın No ILN02010915