FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Efeler Belediyesi’nin %100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikasında işlenen ürünler ile ülkenin çeşitli bölgelerindeki kadın kooperatiflerinin ve kadın girişimcilerin ürettiği ürünlerin satışının yapılacağı 2’nci Efe Bakkal düzenlenen açılış töreniyle hizmet vermeye başladı.

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın eşi Güneş Atay ile birlikte katıldığı Efe Bakkal’ın açılış törenine Efeler Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, mahalle muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

KILIÇDAROĞLU BAŞKAN ATAY’I KUTLADI

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, açılış dolayısıyla Başkan Atay’a tebrik mesajı gönderdi. Kılıçdaroğlu mesajında, “Efeler Belediyemiz tarafından hazırlanan Efe Bakkal’ın ikinci şubesinin açılış törenine nazik davetinizden dolayı teşekkür ederim. Yerel üreticileri destekleme adına sosyal ve ekonomik açıdan örnek olan bir projeyi hayata geçirdiği için Efeler Belediyemizi ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Fatih Atay’ı kutluyor, açılış törenine katılan Efelerli tüm misafirlerimize selamlarımı ve sevgilerimi iletiyorum” ifadelerine yer verdi.

“ALIN TERİYLE ÜRETİLİP UYGUN FİYATLA SATILIYOR”

Açılış törenine katılan konuklara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizi bugün yalnız bırakmadığınız için sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün bir sözümü daha yerine getirmenin onurunu, gururunu, mutluluğunu yaşıyorum. Değerli arkadaşlarım, burada satmış olduğumuz ürünler doğal ürünlerdir. Bu ürünlerin birçoğunu belediyemizin tarım arazilerinde ektik, topladık, ilk kez bir belediye tarafından kurulan %100 Kadın Emeği Tarımsal Ürün Fabrikası’nda kadınların alın teriyle ürün haline getirdik ve sizlerle buluşturuyoruz. Bu hizmetin ücreti elbette Efeler halkımıza düşük olacak. Çünkü siz beni seçtiniz, ben de verdiğim sözlerle bu projeleri sizlerle buluşturuyorum. Burada bir başka ürünler daha var. O ürünler de kadın kooperatiflerinin ürünleri. Kooperatiflerin dışında elde ettikleri ürünlerin dışında hiçbir şey satmıyoruz. Adı bakkal, çocukluğumuzdan beri bizim hayatımıza renk katan o bakkalların yaşamasını istiyorum. O nedenle isimlerini bakkal koyduk. Deterjan satmıyoruz, sigara satmıyoruz burada, şeker satmıyoruz sadece kadınlarımızın alın terini satıyoruz, alın terini. Bunların çoğalmasını istiyorum, bakkalların da mahallelerde, merkez mahallelerinde çoğalmasını istiyorum. Ama dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir şey Türkiye’de var. Her sokakta süpermarketler var değil mi? İstanbul şirketleri. Paraları kazanıyorlar, İstanbul’a götürüyorlar. Daha ucuz mal alıyorlar çok aldıkları için. Bizim bakkallarımızın yaşama şansı yok ekonomik olarak. Ama biz, hani bir tiyatro sanatçımız vardı, süpermarkete direnen bakkalı oynuyordu. Biz de onun gibi direnerek bu bakkal anlayışımızın toplumla bütünleşerek süpermarketlere karşı bir zafer kazanmasını istiyoruz. Biraz fazla iddialı oldu ama olsun. Efeler Halkımıza hayırlı uğurlu olsun. Adnan Menderes Mahallesi’nde de 3 ay içerisinde bir Efe Bakkal daha açacağız. Daha birçok açılışlarımız olacak. Her ay 2 açılışımız ve 1 etkinliğimiz de Haziran’ın sonuna kadar, bütün görevlerimizi ve bütün verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar.”

Aydın’ın tarihi bakkallarından Sakız Bakkal’ın torunu Ahmet Timur, Efe Bakkal’daki ürünlerin tıpkı bakkaliye samimiyeti ve güveniyle vatandaşa sunulacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Atay’ı emeğe verdiği değer nedeniyle tebrik etti. Kurtuluş Mahalle Muhtarı Hüseyin Akın da yaptığı konuşmada Başkan Atay’a gerçekleştirdiği projeler ve hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay törene katılan davetliler ile açılış kurdelesini keserek, ikinci Efe Bakkal’ı hizmete açtı.

EFELER-70