Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bakanlığının 2023 yılı bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı.
Bakanlığın son 20 yılda 183 milyar dolarlık yatırım yaptığını, bunun yaklaşık 37,5 milyar dolarlık kısmını Kamu Özel Sektör İşbirliği (KÖİ) ile gerçekleştirdiklerini bildiren Karaismailoğlu, bu projelerin yapımındaki iş birlikleri konusunda bazı milletvekillerinin eleştirilerinin kabul edilemez ve insafsızca olduğunu ifade etti.
Belediye seçimlerinden bu yana 4 yıl geçtiğini, metroların bırakıldığı gibi kaldığına dikkati çeken Karaismailoğlu, Aydın Şehir Hastanesinin yol ve çevre düzenlemesi ile ilgili de konuştu.
“BÜYÜKŞEHİR HASTANENİN YOLUNU YAPMIYOR”
Daha önce TBMM KİT Komisyonu Başkanı ve AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’ın gündeme getirdiği konuya değinen Bakan Karaismailoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
Beyefendi görev alanında olan işleri yapsa da İstanbul biraz daha nefes alsa… O dediğimiz metrolar 2017 yılında bütün ihaleleri yapılmıştır, işe de başlanmıştır. Metroların ilk yılları zor geçer. Çünkü şantiyeler kurulur, tünel açma şaftları açılır ve bir buçuk iki yıl içerisinde başlanır. Bu metroların hepsine başlanmıştır. Bakın belediye seçimlerinden bu yana 4 yıl geçti. Hepsi bırakıldığı gibi duruyor. Ne yapalım şimdi, hastanenin yolunu yapmayan bir belediye var. E biz de yapmayalım, vatandaş hastaneye ulaşmasın, böyle bir şey olabilir mi? Bakın Aydın Büyükşehir Belediyesi İstanbul’u örnek almış, Şehir Hastanesinin yolunu yapmıyor. E ne yapacağı şimdi? Hastane bitti, yol yok! E tabi biz de boş durmayacağız. Şu an Çevre Bakanlığı planlarını yapıyor, biz de yolunu yapıp açacağız.