FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kış aylarının sıcak geçmesi nedeniyle ilk leylek, Şubat ayında Söke’ye bağlı kırsal Gölbent Mahallesi’ne geldi.

Bülbül: Jeotermal santral için incir ve zeytin ağaçları katledildi Bülbül: Jeotermal santral için incir ve zeytin ağaçları katledildi

Leyleklerin beslenmesine uygun ortam sağlayan azmaklarla çevrili tarlaların arasında kurulu Gölbent köyüne geçtiğimiz yıl 25 Ocak’ta gelen leylek, bu yıl Şubat ayında geldi.

LEYLEKLERİ İLK GÖRENLERE 1 ÇUVAL UN KAMPANYASI DÜZENLENDİ

Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, şunları söyledi:

“Belirlediğimiz pilot köylerde, yuvaya ilk gelen leyleği görüp belgeleyen yöre insanları üyelerimiz tarafından bir çuval unla ödüllendiriliyor.

Bu yıl yuvaya gelen ilk leyleği Gölbent’te bahçeli bir evde tek başına oturan Hatice Avcı görerek, Gölbent köyü muhtarı Ahmet Yemiş’e bildirmiş.

Muhtarın bildirimiyle, üyemiz Can Çakmakoğlu tarafından alınan un çuvalını Gölbent’te yaşayan Hatice Avcı’ya teslim ettik.

Leylek kampanyasındaki amacımız, ekosistem içinde önemli işlevi bulunan leyleklerle ilgili kırsalda farkındalık yaratmak, kuşların ve yaşam alanları olan sulak alanların korunmasını sağlamaktır. Sulak alanların korunmasının sağlanması, leylek ve diğer kuşların ve sucul canlıların korunmasını sağlayacaktır.

Özellikle tarımın yaygın bir şekilde yapıldığı bölgemizde, leyleklerin tarım zararlılarını azaltması bakımından çok yararları bulunmaktadır. Yapmış olduğumuz kampanya leylek köylerinde ayrı bir heyecan yaratıyor ve leyleklere olan ilgiyi oldukça artırıyor.

2023 yılında Aydın bölgesindeki köylerde 868 adet leylek saymıştık. Bu yıl yapacağımız sayımlarla bir kıyaslama yapabileceğiz.

Yeni gelen leylek sahiplendiği yuvanın tamiratlarını yapıyor, bir yandan beslenmesini sağlıyor, eşi de geldikten sonra üremelerini gerçekleştirerek, yumurtadan çıkacak yavrularını büyütüp tekrar Afrika’nın hayalini kuruyor. “