Aydın’ın Söke ilçesine her yıl bahar aylarında göç eden leylekler, bu sene mevsimi şaşırdı.

3 ilçede çok sayıda mahalle karla kaplandı 3 ilçede çok sayıda mahalle karla kaplandı

Kış aylarının sıcak geçmesi nedeniyle ilk leylek, Ocak ayında Söke’ye bağlı kırsal Gölbent Mahallesi’ne geldi.
İklim değişikliğinin somut örneklerinin görüldüğü ve son yılların en kurak dönemini yaşadığımız bugünlerde, baharın müjdecisi leylekler gelmeye başladı. Kış aylarının sıcak geçmesi nedeniyle bahar aylarında gelmesi gereken leyleklerden ilki, Ocak ayında Söke’ye bağlı kırsal Gölbent Mahallesi’ne geldi.
LEYLEKLERİ İLK GÖRENLERE 1 ÇUVAL UN VERİLDİ 
Leyleği ilk gören kişiye bir çuval un kampanyalarının bu yıl da devam ettiğini ifade eden Ekosistemi Koruma Ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü, şunları söyledi:
“EKODOSD’un geleneksel olarak her yıl devam ettirdiği leyleği ilk görene 1 çuval un kampanyası köylerde heyecan yarattığından, ilk ihbar Söke’de okuyan, okulların tatil olması nedeniyle köye nenesinin yanına gelen Enes Yelmer’den geldi. Enes, leyleğin fotoğrafını çekerek gördüğüne dair belgeli ihbarını yaptı. Aynı anda leyleği gören fakat telefonu olmadığından çekim yapıp haber veremeyen Hatice Tomruk’ta, köyde yanımıza gelerek durumu anlattı. Dernek üyelerinden Melek Yavaş ve Değer Eren tarafından desteklenen birer çuval un her iki gözlemciye bağışlandı. Leylek kampanyasındaki asıl amacımız, ekosistem içinde önemli işlevi bulunan leyleklerle ilgili farkındalık yaratmak, onların ve yaşam alanları olan sulak alanların korunmasını sağlamak.”