7143 Sayılı Kanun kapsamındaki vergi alacaklarının ilk taksiti 15 Ekim Pazartesi'ye uzatıldı. Aydın Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda, vatandaşların mağduriyet yaşamamaları için uyarıda bulunuldu.

Aydın Vergi Dairesi Başkanı Cemil Müsevitoğlu, 7143 Sayılı yapılandırma Kanunu'ndan yararlanan vatandaşlara herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için ilk taksitlerini mutlaka 15 Ekim Pazartesi gününe kadar yatırmaları konusunda uyarıda bulundu.

PEŞİN ÖDEMEYE ​İNDİRİM

7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında yapılandırılıp 1 Ekim 2018 olan ilk taksit son yatırma gününün Cumhurbaşkanlığı kararıyla taksitini yatıramayan mükelleflere bir hak daha tanınarak 15 Ekim Pazartesi gününe ertelendiğini kaydeden Müsevitoğlu, "Mükelleflerin 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu kapsamında ödenmesi gereken vergi borçlarının peşin veya ilk taksit tutarını 15/10/2018 tarihine kadar ödemeleri halinde, Kanunda belirtilen fırsatlardan faydalanmaya devam edecekleri ifade edilmiştir.

Ayrıca, 7143 sayılı Kanunda yer alan avantajlar kapsamında, mükellefler tarafından 15/10/2018 tarihine kadar yapılacak peşin ödemelerde, gecikme zammı yerine Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 90 indirim, trafik ve diğer idari para cezaları asıllarında ise yüzde 25 indirimden faydalanma imkanının bulunduğu belirtilmiştir" dedi.

15 EKİM'E DİKKAT

Yapılandırma fırsatının devam etmesi için ilk iki taksitin mutlaka zamanında yatırılması gerektiğini belirten Müsevitoğlu, " Borçlarını yapılandıran mükelleflerin yapılandırmalarının devam etmesi için ilk iki taksit ödemelerinin süresinde yapılması gerektiği özellikle vurgulanmış, mükelleflerin Yapılandırma Kanununda getirilen fırsatlardan faydalanabilmeleri için ödemelerinin tamamını peşin veya ilk taksit tutarını 15 Ekim 2018 Pazartesi gününe kadar ödemelerinin büyük önem arz ettiği hatırlatmasında bulunulmuştur" dedi.

NEREDEN ÖDEYEBİLİRİM?

Yapılandırma ödemelerinin İnteraktif Vergi Dairesi uygulamasından (IOS ve Android), anlaşmalı banka şubelerinden, PTT işyerlerinden ve vergi dairelerinden, www.gib.gov.tr adresinde yer alan “Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden 02:00 - 22:00 saatleri arasında anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yöntemi ile yapılabilecek.