Türkiye genelinde yaşları 8 ila 15 arasında değişen onlarca çocuğa sosyal medyadan tuzak kurup kaydettiği fotoğraf ve videolarla şantaj yapan ve bu görüntüleri çocuk pornosu sitelerine satmakla tehdit eden Serkan A. hakkında 110 yıl hapis ve 668 bin lira para cezası verildi.

(NACİ ERİŞ) 

Gözden kaçırmayın

Aydın'da araç orta refüjde yan yattı Aydın'da araç orta refüjde yan yattı

Aydın’ı sarsan skandal, 2011 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinden yapılan bir şikayet üzerine ortaya çıktı. 
11 yıl önce yaşanan olayda, çocuğunun sosyal medyadaki yazışmalarını gören bir baba, kızını taciz eden kişiden şikayetçi oldu. 
Çalışma başlatan polis ekipleri, çocukları sosyal medyadan taciz edip, müstehcen fotoğraf ve videolarını çeken kişinin Aydın’da yaşadığını tespit etti. 
16 Şubat 2011’de Zafer Mahallesi Doğu Gazi Bulvarı’ndaki bir adrese yapılan baskında, S.A. isimli şüpheli gözaltına alındı. 
S.A.’nın bilgisayarında, onlarca çocuğa ait çok sayıda müstehcen fotoğraf bulundu. İddiaya göre S.A., internette tanıştığı küçük kız çocukları ile sanal kart vermek vaadiyle sohbet kuruyor, daha sonra kız çocuklarından çıplak fotoğraflarını alıyordu. Daha da ileri giden sapık, talimatlarını yerine getirmeyen çocukları, ‘fotoğrafları internette yayınlamakla’ tehdit ediyordu.
Emniyetteki işlemlerinin ardından savcılığa sevk edilen S.A., çocuklarla bir internet sitesi aracılığıyla görüştüğünü, fotoğrafları çocukların kendi rızaları ile gönderdiğini, kimseyi tehdit etmediğini ve fotoğrafları satmadığını söyledi. Şüpheli, savcılıktaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
Soruşturmayı devam ettiren savcılık, bilgisayarda müstehcen fotoğrafı bulunan onlarca çocuktan 29’unu tespit etti. 
Yürütülen soruşturma sonucunda, S.A. hakkında Aydın 3’üncü Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.
SON DURUŞMADA REKOR CEZA
11 yıl devam eden soruşturma ve yargılama süreci sonunda, çocuk sapığına rekor bir ceza çıktı.
Aydın 3. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın son duruşmasında, mahkeme hakimi Fatma Akkeyik duruşmada hazır bulunanlara son sözlerini verdikten sonra kararını açıkladı.
Buna göre, sanık S.A’nın üzerine atılı cinsel taciz, müstehcenlik, şantaj, hakaret ve bu müstehcen görüntüleri bilgisayarına depolamak suçlarından 6 ay ile 8 yıl arasında değişen miktarlarda hapis ve 4000 lira ile 140 bin lira arasında değişen miktarlarda adli para cezası verildi.
29 çocuğa yönelik suçlardan ötürü, sanık S.A. hakkında toplam 110 yıl hapis ve 668 bin lira para cezası uygulanmasına hükmedildi. 
Sanık S.A. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama emri çıkarıldı.