Aydın Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanı ve Sağlık-Sen Aydın Şubesi Yönetim Kurulu eski üyesi Erdem Özcan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddete, ağır çalışma koşullarına, uzun mesai ve nöbet sürelerine, ücret adaletsizliğine ve birçok soruna tuz bastı.  

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunların dağ gibi biriktiğini ve bir çözüm getirilmediğini belirten Erdem “Hak arayan eylemler, söylemler yerine “temenni” cümleleri kurulmaya başlandı. Sorunların çözümü belliyken topu taca atıp “başkaları çözsün” yöntemi öncelendi. Sağlıkta şiddet aldı başını gidiyor ve sahadan uzak çözümsüzlükler beğenilmeye başlandı. “Başarı” diye övgü dizdiğimiz meseleler mahkemeye götürülmeye başlandı. Dün övgüyle bahsedilenler bugün istifaya davet edilmeye başlandı. Pandemi’nin yükünü çekenler yorgunluklarıyla kalırken siz evlerinizde istirahate çekildiniz. Yıllardır performans alamayan sağlık çalışanlarının hakkını Bakanlık nezdinde aramak yerine, yakınınızda olduğunu düşündüğünüz kişilerin eşlerini uzman yapmak için koşturuldu. Gelecek kaygısı yaşayarak “hak aramak” yerine “hak arayışı” yapar gibi görünmeye başlandı. “Kırmızı çizgimizdir” demek yerine “şiş yanmasın, kebap yanmasın” usulü ile “olmalı”, “yapılmalı”, “edilmeli”, “çözülmeli”, “kabul edilemez” gibi kelimeleri içeren cümleler kurulmaya başlandı. Kısacası “Erdemliler hareketi” yıpratılmaya başlandı, umutlar yok olmaya, verilen sözler unutulmaya, yandaşlar kayrılmaya başlandı.” dedi.

“ÇÖZÜMÜNE KATKI SAĞLAMASI İÇİN İKNA ET”

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ek ödeme ve özlük haklarını yönetmeliği hakkında değerlendirmelerde bulunan Erdem “Sağlık ve Sosyal Hizmet çalışanlarının parasıyla kendi ikbalin peşinde koşmak yerine hemen Bakanlık önünde nefes al ve bugün, yarın çıkacak olan ve herkesin merakla beklediği Döner Sermaye Yönetmeliğini sorgula, çalışanlar aleyhine bir durum varsa düzelt. Sonra çıkıp “bu yönetmelik kabul edilemez” deme! Şubelerden İl Sağlık Müdürlüklerine Banka promosyonu konusunda yazı yazmak yerine, birçok ilin maaş aldığı Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olan eski Genel Başkanımız ve Onursal Genel Başkanımız Sayın Mahmut Kaçar’ı bu sorunun çözümüne katkı sağlaması için ikna et ve sorunu çöz, “bu sorun çözülmeli” deme!” ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKTA ŞİDDET X-RAY CİHAZI İLE ÇÖZÜLEMEZ”

Erdem Özcan, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet eylemlerinin hastane girişlerine kurulan X-ray cihazları ile çözülemeyeceğini ifade ederken “Sağlıkta şiddetin X-RAY cihazı ile çözülemeyeceğini, çözümün şiddetin mağduru olan çalışanları ziyaret ederek, çalıştıkları kurumları gezerek sahada gerçek çözümün ne olacağını öğrenmeye ve Bakanlığa anlatmaya çalış!” dedi.

Sağlık çalışanlarının sorunlarının kronik bir hal almadan çözülmesi gerektiğini vurgulayan Özcan “Sorunlar kronik hal almadan çözmeye çalış, çözemiyorsan çözebilecek olanların önünü aç, kimseyi ötekileştirme, vebal alma, üyelerin umudunu kırma, iyi niyetlerini şahsi menfaatleriniz için kullanma. Bundan sonra kulağın bende olsun, daha akıl vereceğim çok konu var. Ekonomik kaynakların kullanımında ki kötü niyetinizi de yakında sorgulayacağım, sırayla gidelim” İfadelerin kullandı.