(Haber: Naci Eriş)

Ülke genelinde 122 meslek odasını ve yaklaşık 83 bin meslek mensubunu temsil eden Türkiye Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonunun talebi üzerine harekete geçen Ticaret Bakanlığı, 1 Ekim’den itibaren berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönünde karar almıştı.

Bakanlık işletmelerin hangi gün kapalı olacağı yönündeki kararın ise valilikler tarafından belirlenmesini istemişti.

Kararın uygulanmasına günler kala, esnafın gözü Aydın Valiliğine çevrildi.

ESNAF PAZAR GÜNÜ TATİLİ İSTİYOR

Ticaret Bakanlığının kararının açıklanmasının ardından değerlendirmelerde bulunan Aydın Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Serhan Avşar, uzun süredir dile getirdikleri bir talebin karşılandığını belirtmişti.

Avşar, “Bu karar, öncelikle mesleğimizi yarı kurumsal hale getirmenin ilk adımlarından bir tanesidir. Berberlik, kuaförlük ve güzellik uzmanlığı mesleklerinin basite indirgenmesini önleyecek adımlardan biri. Bu karar, odalarımızın da elini güçlendirecek ve denetleme yetkisini kullanmasının önünü açacak” demişti.

Aydınlı esnafın, Pazar gününün zorunlu tatil yapılmasından yana görüş belirttiği ifade ediliyor.

Hafta içi iş yerlerinin kapanmasının, aile birliği açısından çalışma koşullarını zorlaştıracağı, bu nedenle personel istihdamını da zorlaştıracağı belirtiliyor.

1 Ekim’de hayata geçecek uygulama öncesinde Aydın Valisi Hüseyin Aksoy’un kararını açıklaması bekleniyor.

wwwwwwwwwww